Świat Aluminium

Yawal nagrodzony – TopBuilder 2012 za Okno równolegle wysuwane w fasadzie FA 50N SW

6 grudnia odbyła się czwarta już Gala TopBuilder, na której wręczono sygnowane przez miesięcznik Builder nagrody TopBuilder. Na miło jest poinformować, że jedną z nagrodzonych firm został YAWAL SA za okno równolegle wysuwane w fasadzie FA 50N SW.

 

 
46 firm odbierających wyróżnienia za innowacyjne produkty, optymizm w wypowiedziach laureatów i gości honorowych, dobry klimat do dyskusji branżowych i ważne obietnice polityczne…

O nagrodzie

TopBuilder to nagroda miesięcznika Builder, przyznawana przez Kapitułę Konkursu – redakcję pisma i jego Radę Programową pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Kazimierza Szulborskiego – najlepszym innowacyjnym produktom budowlanym, produktom IT dla budownictwa oraz realizacjom, usługom i innym przedsięwzięciom dla budownictwa. Uroczystym finałem prac Kapituly jest właśnie grudniowa Gala, na której spotykają się laureaci i inni przedstawiciele środowiska budowlanego i wręczane są statuetki.


Nagrody, ale i dyskusja

Tegoroczne spotkanie, odbywające się już tradycyjnie w warszawskiej siedzibie BCC, poprowadzili Danuta Burzyńska – redaktor naczelna pisma i członek Kapituły oraz Dominik Suwiński – dyrektor działu marketingu i reklamy w firmie PWB Media, wydawcy miesięcznika. Statuetki wręczali goście honorowi – według słów Marka Zdziebłowskiego, szefa wydawnictwa PWB Media, nie tylko liczące się osobowości polskiej sceny budowlanej, ale i przyjaciele Buildera, życzliwie nastawieni do inicjatyw pisma. Byli to: poseł Janusz Piechociński (wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury i członek Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii); Marek Michałowski (Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Budimex); Wiktor Piwkowski (Przewodniczący Polskiego Związku Związku Inżynierów i Techników Budownictwa) oraz prof. dr hab. inż. Leszek Rafalski – Dyrektor Naczelny Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Rozdanie statuetek poprzedzone zostało wystąpieniami, podsumowującymi bieżącą i prognozowaną sytuację w polskim budownictwie, z naciskiem na znaczenie innowacyjności. Jak zauważył poseł Piechociński, trudna sytuacja makroekonomiczna wymusza nowy sposób myślenia o innowacyjności. Myślmy o innowacyjności jako o ciągłej pogoni za doskonałością w codziennej pracy – powiedział. Dodał, że w tym kontekście innowacyjni powinni być także politycy. Na pewno przejawem tak rozumianej innowacyjności była zapowiedź planowanej korekty ustawy o zamówieniach publicznych – tak, by wyeliminować najniższą cenę jako jedyne kryterium rozstrzygania przetargów. Rzetelna korekta tej ustawy mogłaby, jak ocenia wiele firm ze środowiska, rzeczywiście zmienić oblicze polskiego budownictwa. Marek Michałowski omówił inną stronę rynku – problemy z finansowaniem dużych kontraktów budowlanych. Wysycha strumień pieniędzy unijnych z perspektywy 2007-2013. – powiedział – Rząd enigmatycznie mówi, że chciałby dostać te same pieniądze w perspektywie 2014-2020. Oby… Zwrócił też uwagę na to, że w rzeczywistości budowlanej od podpisania dużych kontraktów do ich realizacji mijają dwa lata – zatem skutki pojawiającego się dziś kryzysu możemy zacząć odczuwać dopiero w roku 2014. Wiktor Piwkowski powiedział wprost o problemie budownictwa mieszkaniowego. Budownictwo mieszkaniowe ma pewną bezwładność – potrzebuje minimum 5 lat na to, by zacząć funkcjonować jako produkt rynkowy. Gdybyśmy pięć lat temu prawidłowo poprowadzili proces przygotowania tych inwestycji, dziś mielibyśmy produkt rodzimy, który wypełniłby budowlane dziury. Leszek Rafalski podkreślił, polską innowacyjność przez ostatnie 22 lat kształtowały dwa zjawiska: otwartość na tranfer technologii oraz nowe możliwości wcielania w życie myśli własnej. Zwrócił uwagę, że badania – niezbędny składnik działań proinnowacyjnych – obciążone są dużym ryzykiem i dlatego potrzebne są mechanizmy proinnowacyjne dla przedsiębiorców, które zmniejszą lub złagodzą koszty tego ryzyka.

TopBuildery uroczyście…
Uroczystość wręczenia statuetek dla 66 produktów z wyższej budowlanej półki rozpoczęła Danuta Burzyńska, przytaczjąc adekwatną myśl Antoine’a de Saint Exupery’ego: Nie potrafię przewidywać, ale potrafię kłaść podwaliny, bo przyszłość jest czymś, co się buduje. Odbierając statuetki, przedstawiciele firm nie tylko podkreślali rolę nagrody jako wyróżnienia przyznanego przez grono fachowców, ale też dzielili się informacjami o produkcie i spostrzeżeniami rynkowymi. Kluczowym słowem była oczywiście innowacyjność. Firmy zdają sobie sprawę, że – mimo kosztów – jest ona istotnym składnikiem strategii rynkowej, bo wyznacza rolę i miejsce firmy i jej produktów na rynku nie dziś, ale w perspektywie 3-4 lat. Tyle czasu potrzeba, by obiecująca nowinka techniczna stała się pełnoprawnym produktem rynkowym. Redakcja i Rada Programowa Buildera mają nadzieję, że promując wyróżniające się produkty, może ten czas adaptacji rynkowej skrócić.
Warto podkreślić, że większość wypowiedzi laureatów cechował optymizm, przekonanie o przygotowaniu firmy do stawienia czoła nadchodzącemu kryzysowi. Jak powiedział w wystąpieniu zamykającym uroczystość Marek Zdziebłowski, optymizm ten jest bardzo potrzebny w rzeczywistości, z którą przyjdzie nam się zmierzyć w nadchodzących latach. Optymizmem mogą napawać też zapowiadane zmiany w ustawie zamówień publicznych, które stworzą dobry klimat rynkowy dla producentów wysokojakościowych materiałów.

Z pewnością zaś dobry klimat cechował inspirujące rozmowy kuluarowe, okraszone wystąpieniem zespołu Night Life, który na ten wieczór przygotował zestaw samych najlepszych standardów.


Na podstawie http://ebuilder.pl

Świat Aluminium