Świat Aluminium

Termomodernizacja budynku – jak dobrze zamontować okna, drzwi, bramę, pompę ciepła i styropian?

Poza jakością i parametrami użytkowymi rozwiązań wykorzystywanych do termomodernizacji domu, bardzo ważny jest również ich odpowiedni montaż. Dzięki temu, będą one funkcjonować bezawaryjnie i dobrze ze sobą współpracować. Na co zwrócić uwagę przy montażu okien, drzwi, styropianu i pompy ciepła? Jakich systemów montażowych użyć i kto powinien przeprowadzić prace instalacyjne?

Termomodernizacja to skuteczny sposób na ograniczenie strat ciepła, zmniejszenie wydatków na ogrzewanie budynku zimą i jego chłodzenie latem. Poddany termomodernizacji dom zyskuje również na wartości i jest bardziej komfortowy w użytkowaniu. Dodatkową korzyścią jest też poprawa estetyki obiektu – ocieplone, pokryte tynkiem i pomalowane ściany prezentują się bardziej atrakcyjnie pod względem wizualnym.

Najlepsze efekty daje kompleksowa termomodernizacja: wymiana stolarki okienno-drzwiowej, ocieplenie przegród zewnętrznych oraz wymiana starego źródła ciepła na nowoczesne, np. pompę ciepła. Niezbędnym elementem takiej inwestycji jest prawidłowy montaż wszystkich tych rozwiązań. Jak go wykonać?

Jak dobrze zamontować okna, drzwi i bramę garażową?

Zgodnie z obecnymi standardami, stolarka okienno-drzwiowa powinna być zamontowana w sposób szczelny, tzn. do minimum ograniczający powstawanie mostków termicznych i straty ciepła. Poza mechanicznym zamontowaniem wyrobu, kluczowe jest więc odpowiednia izolacja połączenia stolarka-mur, np. z wykorzystaniem piany poliuretanowej, specjalnych taśm lub płynnych membran. Dostępne są także rozwiązania pozwalające na wysunięcie okna i drzwi w warstwę termoizolacji, co jest techniką stosowaną z powodzeniem w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Sposób montażu każdorazowo powinien być dostosowany do specyfiki danej inwestycji.

W przypadku starszych, poddawanych renowacji budynków wymiana okien, drzwi i bramy garażowej może stanowić spore wyzwanie, m.in. z uwagi na specyficzną konstrukcję muru czy też jego zły stan. Odpowiedzią na tego typu sytuacje jest zastosowanie specjalnych systemów renowacyjnych, które ułatwiają wykonanie prac montażowych w wymagających, niestandardowych przestrzeniach. Bez względu na sposób montażu, bardzo ważne jest właściwe zwymiarowanie wyrobu i otworu montażowego oraz przygotowanie podłoża, które powinno być równe, oczyszczone i zagruntowane. Konieczny jest też wcześniejszy demontaż starego, zużytego wyrobu.

Wymianę okien, drzwi i bramy garażowej najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie monterów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i narzędziami. Pamiętajmy, że tylko dobry montaż pozwoli w pełni wykorzystać parametry użytkowe nowoczesnych wyrobów.

Jak dobrze zamontować styropian?

Do ocieplenia ścian zewnętrznych budynku w ramach termomodernizacji najczęściej wykorzystywany jest styropian w systemie ETICS. Stosuje się tutaj przyklejanie styropianu klejem lub też przyklejanie klejem połączone z kołkowaniem. Konkretny sposób mocowania powinien być określony w karcie technicznej wyrobu oraz w projekcie ocieplenia. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża (oczyszczeniu, wyrównaniu, zagruntowaniu) płyty styropianowe można przyklejać metodą obwodowo-punktową (tzw. ramka i placki) lub też metodą grzebieniową, którą jednak stosuje się tylko na ścianach o bardzo równej powierzchni.

W metodzie obwodowo-punktowej na każdą płytę należy nałożyć pasmo kleju na całym jej obwodzie oraz kilka placków (w zależności od systemu). Obowiązuje przy tym ogólna zasada, że po dociśnięciu płyty styropianowej do ściany i oderwaniu jej (w ramach próby), na ścianie powinna zostać warstwa kleju stanowiąca 40% powierzchni płyty.

Po przyklejeniu płyt, ważnym etapem montażu jest nałożenie zaprawy klejowej i zatopienie w niej siatki z włókna szklanego. Pozwoli to na stworzenie wytrzymałej warstwy pod tynk lub płytki elewacyjne oraz na wzmocnienie narożników i krawędzi otworów okiennych, gdzie występują największe naprężenia mechaniczne.

Podobnie jak w przypadku stolarki okienno-drzwiowej, montaż ocieplenia ze styropianu warto powierzyć fachowej ekipie, która zapewnia kompleksowe wykonanie prac zgodnie z najnowszą wiedzą i sztuką budowlaną.

Jak dobrze zamontować pompę ciepła?

Efektywne i ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania budynków stanowi pompa ciepła. Jej prawidłowy montaż wymaga specjalistycznej wiedzy, gdyż to urządzenie funkcjonuje na zupełnie innej zasadzie niż kocioł grzewczy. Dlatego bardzo ważne jest skorzystanie z usług profesjonalnego instalatora. Doświadczony specjalista powinien najpierw sprawdzić warunki w budynku w ramach niewiążącej wizyty kontrolnej i na tej podstawie ocenić, czy dom jest generalnie gotowy na pompę ciepła, a jeśli tak, to przedstawić dostępne warianty instalacji.

Dobry wykonawca może być z polecenia, można go też znaleźć wśród firm wykonawczych autoryzowanych do montażu pomp ciepła przez renomowanych producentów tych urządzeń. Zwykle instalatorzy są związani z konkretną marką (ewentualnie markami) pomp ciepła – mają odpowiednie doświadczenie w instalacji tych urządzeń i wsparcie producenta.

Każda pompa ciepła musi być również regularnie serwisowana i poddawana przeglądom technicznym. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach jej eksploatacji zaleca się cykliczne monitorowanie pracy urządzenia. Zazwyczaj zajmuje się tym instalator, który wcześniej zamontował pompę.

W parze z dobrym produktem powinien iść zawsze jego dobry montaż. Ta zasada sprawdza się także w przypadku termomodernizacji – inwestycji, która ma długofalowo obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia naszego domu oraz sprawić, że będzie on bardziej komfortowy. Dlatego na równi z wyborem jak najlepszych produktów do termomodernizacji, zadbajmy również o to, aby były odpowiednio zamontowane przez profesjonalnych wykonawców.

Świat Aluminium