Świat Aluminium
Paragon Apartments Berlin 1

Europejskie fasady z balkonami w roli głównej

Balkony często postrzegane są przez pryzmat swojej funkcjonalności. Ciężkie, proste formy z metalowymi balustradami  od lat spełniają oczekiwania pod względem użyteczności, ale pomijają dbałość o estetykę fasady. Wpisane w monotonne realizacje balkony, w wielu projektach powielały jeden schemat. Kiedy obserwujemy współczesne budynki, możemy dostrzec, że balkon nie jest już tylko dodatkiem, ale często gra główną rolę w wyglądzie efektownej fasady. 

Balkon często pełni wiele funkcji – jest użytecznym miejscem do odpoczynku, spełnia rolę przydomowej, zielonej oazy, a niekiedy służy, jako swego rodzaju magazyn na domowy sprzęt i akcesoria. To sprawia, że jego funkcjonalność często przysłania wygląd tej formy, przy jednoczesnej rezygnacji z odważnych rozwiązań. Nowoczesne realizacje udowadniają, że balkon nie musi być nudny. Konstrukcje z monumentalnych sześcianów, wykonanych z betonowych elementów prefabrykowanych, balkony o nietypowych formach i ciężkie loggie wychodzące w przestrzeń to tylko niektóre z europejskich projektów, które rezygnują z tradycyjnego pojmowania balkonów i zaskakują swoim wyglądem. 


Paragon Apartments, Berlin – nowoczesna renowacja i drugie życie budynku

W berlińskiej dzielnicy Prenzlauer Berg,  charakteryzującej się niepowtarzalnym klimatem kolorowych kamienic i zacisznych uliczek obsadzonych drzewami, powstał nowoczesny kompleks mieszkalny Paragon.  Budynek starego szpitala, dzięki architektom z berlińskiego biura projektowego GRAFT  stał się inwestycją, która z powodzeniem łączy w sobie funkcjonalność pomieszczeń z  ekskluzywnym wyglądem fasady.  217 przestronnych lokali mieszkalnych, przedszkola, kawiarni oraz sklepów ze zdrową żywnością wyróżnia inwestycje na tle innych budynków.

Paragon Apartments Berlin 1

To, co najbardziej zwraca uwagę w kompleksie Paragon to niecodzienna, nowoczesna elewacja złożona z sześciennych elementów prefabrykowanych, które pełnią rolę balkonów. Ostre kąty, dynamiczne linie oraz duże przeszklenia fasady sprawiają, że budynki nabrały futurystycznego klimatu, który w ciekawy sposób kontrastuje z otaczającą je architekturą oraz zielenią. Dzięki temu zabiegowi architektom udało się płynnie połączyć tradycję z nowoczesnością i sprawić, że wszystkie budynki korespondują ze sobą, tworząc spójną całość. Elewacja zbudowana z  sześcianów pełniących rolę balkonów wzbudza zachwyt i jest jedną z najbardziej charakterystycznych, rozpoznawalnych fasad w okolicy Prenzlauer Berg. Połączenie stalowych elementów wspornikowych balkonu z żelbetem, który tworzy konstrukcję budynku powstało przy wykorzystaniu rozwiązania Schöck Isokorb.


Riverwalk, Londyn – płynna forma architektoniczna nad Tamizą

Riverwalk to położony przy londyńskiej Tamizie zespół 7- i 17-piętrowych budynków w nowoczesnej, organicznej formie. Połączone centralnym podium, tworzą nieregularne, swobodne kształty inspirowane naturą. Mieści się w nich łącznie 116 luksusowych apartamentów oraz penthousy. Ich główną ideą architektoniczną jest koncentracja na świetle i otwartej przestrzeni. Budynek został zaprojektowany tak, by łączyć piękny widok na Tamizę i przestronność wnętrz z funkcjonalną częścią usługową. Rozległa roślinność na dachach, balkonach i tarasach oraz porośnięte podium na pierwszym piętrze nie tylko doskonale kontrastują z wielkomiejskim otoczeniem, ale także oddaje organiczną ideę budynku. 

Riverwalk London

Kluczowe dla wyglądu tej konstrukcji są balkony. Przybierające opływowe, nieregularne kształty – spójnie składają się na organiczną formę i wyróżniają budynek na tle innych, londyńskich realizacji. Delikatne fale tworzące fasadę zacierają granice pomiędzy nowoczesnym apartamentowcem a klasycznym wyglądem starych budynków z nadbrzeża Tamizy. Zielona roślinność na balkonach ożywia przestrzeń, poprawia przynależność mieszkańców do wnętrza i czyni rozległy widok z apartamentów jeszcze bardziej zachwycającym. Połączenie ekologicznego myślenia o budynku przy zachowaniu nowoczesnej formy sprawia, że Riverwalk jest definicją współczesnej architektury. Zachowanie nietypowego kształtu balkonów możliwe było z wykorzystaniem łączników Schöck Isokorb.


Lakeview Residence Suites, Lucerna– widok na pierwszym miejscu

Dziesięć zachwycających willi położonych w spektakularnym miejscu, wysoko nad Jeziorem Czterech Kantonów, to szwajcarski kompleks mieszkalny Lakeview Residence Suites. Przestronne rezydencje od 711 do 912 metrów kwadratowych mieszczą się w pięciopiętrowych domach, które – umieszczone na wzgórzu – przypominają nowoczesne wieże. Te nowatorskie budynki to ekskluzywne obiekty, które łączą modernistyczny kształt i wykorzystują naturalne materiały na fasadzie – wapienna powłoka i duże przeszklenia wpisują się w malowniczą lokalizację i eksponują zalety konstrukcji.  Główną rolę w formach budynków pełnią tu geometryczne balkony, powstałe z wykorzystaniem Schöck Isokorb. Przylegają one do połowy lub całości każdego piętra, umożliwiając mieszkańcom otwarty dostęp do niesamowitego widoku i zapewniając komfort prywatności. 

Lakeview Residence Obbrgen Switzerland


Buchengasse, Wiedeń –   prywatny komfort i indywidualizm 

Powstały w centrum Wiednia apartamentowiec zaprojektowany przez biuro Rüder Leiner + Partners to połączenie futurystycznej formy z odważną kolorystyką. Rozległe, mocno wychodzące w przestrzeń balkony o niestandardowych kształtach i ostrych kątach zdają się lewitować w powietrzu. Nowoczesna, geometryczna interpretacja klasycznej  bryły budynków to odważne rozwiązanie, które ożywia otoczenie  i zaskakuje przechodniów. Tym co wyróżnia fasadę wśród projektów mieszkalnych są różnorodne w formie i układzie balkony. Mimo dużego zagęszczenia, dzięki wychodzącym w przestrzeń balkonom koncepcja ta oferuje mieszkańcom zachowanie indywidualnej przestrzeni, widoku i poczucia komfortu. Zasada projektu opiera się na prostym systemie modułowym, który umożliwia zróżnicowanie poszczególnych pięter i zachowanie niestandardowej formy. Ciężkie, wystające balkony zostały wykonane przy użyciu Schöck Isokorb, który nie tylko łączy elementy konstrukcyjne, ale także zapobiega powstawaniu mostków cieplnych.

Buchengasse Wien Austria 


Isokorb od firmy Schöck – odpowiedź na wyzwania projektowe

Zrealizowanie najbardziej odważnych i zachwycających projektów, w których balkony są kluczowym elementem efektownej fasady, wymaga zastosowania najlepszych jakościowo rozwiązań. Połączenie ciężkich elementów z fasadą, użycie różnorodnych materiałów i nietypowe formy konstrukcyjne to  duże wyzwania budowlane, podobnie jak połączenie ich z fasadą budynku bez tworzenia mostków cieplnych. Kluczem do realizacji zachwycających i niezwykle skomplikowanych projektów architektonicznych jest bliska współpraca wszystkich partnerów projektowych oraz wykorzystanie najlepszych rozwiązań przy realizacji procesu budowlanego. W nowoczesnych budynkach z balkonami doskonale sprawdzą się oferowany przez firmę Schock system Isokorb, który pozwala na pełną swobodę projektowania. Ponadto, dzięki zastosowaniu łączników termoizolacyjnych Schock unikniemy powstawania ubytków w izolacji budynku, a tym samym pozbędziemy się problemu mostków cieplnych.

Łączniki izolacyjne Isokorb od firmy Schöck z powodzeniem sprawdzają się w przypadku najbardziej wyszukanych projektów i odpowiadają na potrzeby użytkowe mieszkańców. Ten wyjątkowy system umożliwił  stworzenie wielu zachwycających konstrukcji z balkonami w roli głównej i przyczynił się do precyzyjnego odwzorowania nawet najbardziej wyrazistych projektów. Dzięki temu balkony stały się nie tylko zachwycającymi elementami budynków, ale także funkcjonalnymi przestrzeniami, które poprawiają komfort mieszkańców. 

 

Świat Aluminium