Świat Aluminium
IMG_3347

Budownictwo w praktyce – nowy przedmiot na Politechnice Warszawskiej

Rozmowa z Panem dr inż. Andrzejem Minasowiczem – Prodziekanem ds. rozwoju Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

– Iwona Rotter Middelkamp: Panie Dziekanie, jakie jest Pana zdanie na temat wiedzy o wykorzystaniu aluminium, systemów aluminiowych w budownictwie dzisiaj? Na pewno jest większa niż jeszcze kilka lat temu, ale czy dostateczna od strony teoretycznej?

IMG_3347– Andrzej Minasowicz:
Myślę, że te rozwiązania są jeszcze ciągle za mało promowane wśród inżynierów. Obserwuję to u naszych studentów, że dopiero jak im się wskaże ten temat, jak ich się nim zainteresuje, to dopiero odkrywają, jakie to jest ważne. Jakie to jest technicznie zaawansowane. Wydaje mi się, że dobrze by było, gdyby u nas na Wydziale był taki przedmiot, bo w końcu mamy wykładowców, którzy mają w sferze nauczania budownictwo ogólne, ale konstrukcje aluminiowe są dziedziną bardzo nowoczesną i powinna ona być bardziej promowana. Mamy na Wydziale przedmioty wybieralne, chociażby to, co wprowadziliśmy ostatnio – „Budownictwo w praktyce”, gdzie okazało się, że studenci przychodzili na te wykłady i słuchali z wielkim zainteresowaniem. Przez cały semestr wytrwała cała grupa 120 osób.  Uczestniczyła w  wykładach, jakie prowadzone były przez różne firmy z różnych obszarów budownictwa. Studenci zadawali pytania, byli w to wciągnięci, nie było to tylko takie bierne odsłuchiwanie. Wykładowcami, między innymi, byli przedstawiciele firmy ALUPROF, ELAJKO-AL i PILKINGTON. Kiedy wprowadzałem ten przedmiot, wydawało się, że będzie go trudno zorganizować. Wymagało to rzeczywiście sporego wysiłku, ale dało mi dużo satysfakcji z faktu, że studenci są zadowoleni, że tego naprawdę oczekiwali. A z kolei producenci czy firmy budowlane też chciały spróbować swoich umiejętności dydaktycznych. Będziemy ten przedmiot kontynuować w przyszłym roku akademickim, także na prośbę studentów. Do tej pory był to cykl 2 godzin wykładów w tygodniu
i wszyscy chętni nie zmieścili się. Może zrobimy 3 godziny tygodniowo. Albo zrobimy cykl dwuletni, co umożliwi nam rotację chętnych firm.


Całość wywiadu w ostatnim wydaniu Świata Aluminium 4/2011
http://www.swiat-aluminium.pl/index.php/e-gazeta/110-swiat-aluminium-2011-04.html

Świat Aluminium