Poznański biurowiec Nowy Rynek E, będący częścią kompleksu biurowego Skanska, został doceniony w konkursie „Lider Dostępności 2024”. To wyjątkowe wyróżnienie jest przyznawane pod przewodnictwem Kancelarii Prezydenta RP. Oceniane są w nim inwestycje, które wyróżniają się dbałością o otwartą i przyjazną przestrzeń dla wszystkich, także osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Co roku, kapituła konkursu złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznaje nagrody w ośmiu kategoriach. W każdej z nich wyłaniana jest inwestycja, którą cechuje uniwersalność zastosowania, tworząc jednocześnie inkluzywne warunki dla społeczeństwa, gdzie każdy może swobodnie korzystać z oferowanych rozwiązań, niezależnie od indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązania znalazły się w Nowym Rynku E, który otrzymał wyróżnienie w kategorii „Obiekt biurowy/handlowy”.
– Nowy Rynek E jest doskonałym odzwierciedleniem architektury dostępnej i inkluzywnej. Charakteryzują go rozwiązania, które znoszą bariery architektoniczne, dzięki czemu jest on w pełni dostępny zarówno dla osób neuroatypowych i z różnorodnymi niepełnosprawnościami, jak i dla rodziców z dziećmi, osób starszych, osób z czasową niepełnosprawnością, czy tych, które nie posługują się językiem polskim – mówi Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Od wielu lat wsłuchujemy się w potrzeby i oczekiwania użytkowników budynków, realizując założenia wypracowane wspólnie z Fundacją Integracja. A przykładami tych rozwiązań dzielimy się w ramach przygotowywanego poradnika „Włącznik”. Przybliża on problemy, jakie w codziennym funkcjonowaniu mogą napotkać osoby z różnymi niepełnosprawnościami oraz podpowiadający jak, wprowadzając nawet drobne zmiany, można projektować budynki przyjazne i otwarte dla wszystkich – dodaje Konrad Ziejewski.
Otwartość na potrzeby
Wyjątkowość biurowca Nowy Rynek E i jego zewnętrznego patio jest nacechowana różnorodnością rozwiązań architektonicznych, które nie tylko usprawniają poruszanie się, ale też znacznie poprawiają komfort pracy. Poza szerokimi i przystosowanymi przejściami, klamkami i czytnikami na odpowiedniej wysokości czy widocznymi dla wszystkich oznaczeniami, w budynku zadbano o windy z funkcją głosową oraz panelami oznaczonymi w alfabecie Braille’a, a na recepcji zaprojektowano blat przystosowany do korzystania przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim oraz pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.
Przestrzenie budynku są także wyposażone w oświetlenie o naturalnych i ciepłych barwach czy też w materiały wygłuszające, które sprzyjają osobom o wyższej wrażliwości na hałas. W Nowym Rynku E znajdują się także miejsca pełne roślinności, które służą do relaksu i wyciszenia. Do nich zalicza się między innymi zewnętrzne, zaprojektowane bez żadnych schodów i stopni patio, które zachęca do odwiedzin różne pokolenia. Osoby starsze najczęściej korzystają z odpoczynku na ławkach pod cieniami wysokich drzew lub przy tężniach solankowych. Natomiast najmłodszych można spotkać bawiących się przy fontannie i na trampolinach.
Nowy Rynek E jest kolejną inwestycją Skanska z wyróżnieniem „Lidera Dostępności”. We wcześniejszych edycjach otrzymały je dwa wrocławskie biurowce – Centrum Południe oraz Nowy Targ.