1 lutego, czyli drugiego dnia targów BUDMA, odbyło się seminarium na temat szans, jakie przed producentami materiałów budowlanych stawia rynek remontowy. Organizatorem tego wydarzenia była Koalicja Termomodernizacji przy współpracy z Centrum Analiz Branżowych. Na podstawie wyników badań CAB prelegenci pokazali, że ponad połowa inwestorów nie słyszała o dotacjach na okna, a tylko 13% kupujących skorzystało z tego typu pomocy. Co za tym stoi? Jakie korzyści niesie za sobą Koalicja Termomodernizacji?
Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA było seminarium na temat szans, jakie przed producentami materiałów budowlanych stawia rynek remontowy. Wydarzenie zorganizowane przez Koalicję Termomodernizacji i Centrum Analiz Branżowych przyciągnęło nie tylko przedstawiciel firm budowlanych, w tym koalicjantów, ale także dziennikarzy z najpopularniejszych, branżowych czasopism.
Badanie problemu
W pierwszej części wydarzenia, Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych zaprezentował wyniki najnowszych badań na temat ścieżek zakupowych Polaków w odniesieniu do okien i drzwi. Wynika z nich, że wśród tych, którzy w roku 2022 kupili okna na wymianę starych, zaledwie 13 proc. skorzystało z możliwości dofinansowania dotacjami z programu Czyste Powietrze. Oznacza to, że spośród kilku milionów okien wymienionych w ubiegłym roku, zaledwie pół miliona okien było dofinansowanych.
– Jaki był powód tak niskiej skłonności skorzystania z dotacji? Okazało się, że ponad połowa kupujących nie wiedziała po prostu, że z takiej dotacji na wymianę okien i drzwi może skorzystać. A przecież musieli być w salonie sprzedaży! To ogromne pole do działania dla doradców z Koalicji Termomodernizacji – mówił Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych.
Koalicja ku lepszemu
Druga część spotkania dotyczyła założeń Koalicji Termomodernizacji i celów, jakie przed sobą stawia. Panel ten prowadzony był przez Pawła Gregorczyka, koordynatora działań Koalicji. O tym, że cele te są już osiągane najlepiej świadczą zaprezentowane wyniki działań w samym tylko styczniu – niemal setka przeszkolonych handlowców i dilerów, 60 osób przeegzaminowanych, z tytułem doradcy ds. dotacji oraz publikacje o zasięgu ponad pół miliona odbiorców.
– Duże zainteresowanie działaniami Koalicji powoduje, że w kolejnych miesiącach osiągnięcia te z pewnością zostaną zwielokrotnione. Korzystając z wyników badań CAB można z dużą ostrożnością przyjąć, że jeśli liczbę korzystających z dotacji uda się podnieść z 13 do 26% to już będzie to cel, o który warto zawalczyć – mówił prelegent podczas seminarium.
Po prezentacji odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli firm – koalicjantów, na którym podzielono się planami przyszłych działań i dyskutowano nad możliwościami intensyfikacji działań popularyzujących ideę korzystania z dotacji w procesach wymiany okien i drzwi. Na koniec także przypomniano, że już 9 lutego odbędzie kolejne szkolenie on-line dla handlowców oraz dilerów zgłoszonych przez Koalicjantów, a 15 lutego kolejny kurs egzaminacyjny w Warszawie.
Lokalni specjaliści ds. dotacji
Przypomnijmy, iż Koalicja Termomodernizacji powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Dom Bezpieczny i wydawnictwa Centrum Informacji Branżowej (wydawcy m.in. Forum Branżowego). Jej celem jest pokazanie i nauczenie dilerów nowego modelu sprzedaży okien i drzwi z wykorzystaniem różnych programów dotacyjnych. W ramach „Czystego powietrza 3.0” mogą oni dotrzeć nawet do takich inwestorów, dla których wymiana stolarki była dotąd jedynie w sferze marzeń
Koalicja Termomodernizacji zapewnia każdemu zainteresowanemu takim sposobem aktywnego działania dostęp do wiedzy. Poza kursami specjalistycznymi, aktywność obejmuje także kursy on-line, spotkania wideo omawiające najczęściej pojawiające się problemy praktyczne, podręczniki i publikacje rozwiązujące ich dylematy. Każdy diler, który ma chęć i potencjał by zostać lokalnym doradcą ds. dotacji dostanie szansę, by stać się w lokalnym środowisku ekspertem, który ma wiedzę o termomodernizacji budynków i potrafi każdego inwestora poprowadzić przez ten proces wraz z uzyskaniem na ten cel dotacji.