Wieżowiec Cité Administrative stanowiący wizytówkę belgijskiej metropolii Liège został niedawno gruntownie odrestaurowany i przekształcony w budynek praktycznie neutralny pod względem emisji CO2. Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące efektywności energetycznej, w przegrodach zewnętrznych zastosowano najnowocześniejsze izolacyjne szyby zespolone wyposażone w ciepłe ramki dystansowe Swisspacer.
Przekształcenie charakterystycznego punktu orientacyjnego miasta w architektoniczny „drogowskaz przyszłości”
Budynek usługowo-administracyjny Cité Administrative, pierwotnie zaprojektowany przez architektów Jeana Poskina i Henri Bonhomme’a, wzniesiono w latach sześćdziesiątych XX wieku celem zlokalizowania w jednym obiekcie usług świadczonych przez organy miasta Liège. Od tego czasu 18-piętrowy biurowiec stał się punktem orientacyjnym w krajobrazie miasta. Budynek o wysokości 67 m, położony między dzielnicą Feronstrée a Quai de la Batte bezpośrednio nad Mozą miał zostać gruntownie odnowiony celem stworzenia pokazowego obiektu prezentującego zrównoważony rozwój obszaru miejskiego. Prace sfinansowała między innymi Unia Europejska i oraz władze Prowincji Walonia. Pomysł polegał na przekształceniu charakterystycznego wieżowca w „budynek o niemal zerowym zużyciu energii” zgodnie z dyrektywą UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Na potrzeby realizacji projektu miasto Liège zorganizowało specjalny konkurs. Biura architektoniczne Canevas i Baumans-Deffet oraz firma budowlana Groven + Portal SA, które zgromadziły zespół specjalistów ds. konstrukcji, elewacji, technologii specjalnych i wyposażenia wnętrz, opracowały wspólny projekt i ostatecznie wygrały konkurs, prezentując zintegrowaną i kompleksową koncepcję renowacji.
Komfortowe warunki pracy i kompleksowa obsługa
Stéphane Marville, architekt reprezentujący biuro Canevas, wyjaśnia zamysł renowacji w następujący sposób: – Oprócz celów dotyczących zrównoważonego rozwoju, główny nacisk położyliśmy na optymalizację wykorzystania przestrzeni i stworzenie pracownikom i mieszkańcom miasta odpowiedniego środowiska, które doskonale sprawdzi się również w przyszłości. W tym celu biurowiec został gruntownie odnowiony, a istniejącą konstrukcję cokołu usunięto i zastąpiono od strony południowej nową, czterokondygnacyjną bryłą. Wewnątrz rozbudowanego obiektu Cité Administrative świadczone są obecnie wszystkie usługi na rzecz mieszkańców miasta i lokalnych społeczności. Budynek stanowi siedzibę organów administracji publicznej, mieszczą się tu oddziały administracyjne policji i służb bezpieczeństwa publicznego, kawiarnia i sale konferencyjne. Na parterze znajdują się punkty usługowe a jedną z atrakcji jest przestronny taras widokowy znajdujący się na 18. piętrze.
Ukierunkowane działania w zakresie renowacji w celu osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2
Energooszczędna renowacja i modernizacja budynku Cité Administrative obejmowała wiele działań. Na dwóch fasadach zainstalowano panele fotowoltaiczne o powierzchni 1600 m2 odpowiedzialne za wytwarzanie energii. Cała elewacja została zmodernizowana i zoptymalizowana pod kątem efektywności energetycznej. Projektanci opracowali również kompleksową koncepcję zautomatyzowanej wentylacji, chłodzenia, ogrzewania i oświetlenia budynku – włącznie z projektem elewacji. Stéphane Marville wyjaśnia: – Musieliśmy znaleźć równowagę pomiędzy naturalnym oświetleniem a ograniczeniem ryzyka przegrzania w lecie. W związku z tym zaproponowaliśmy montaż wystających maskownic na elewacji i poziomych osłon na południowej elewacji budynku. Umożliwiło to zastosowanie przeszklenia o stosunkowo niskim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej na elewacji północnej, przez które do wnętrza przedostaje się dużo światła słonecznego i uzyskanie wysokiego współczynnika przepuszczalności światła. To z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.
Energooszczędne szyby zespolone z ciepłymi ramkami dystansowymi
Po stronie południowo-wschodniej i północno-wschodniej budynku, na powierzchni 4.600 m2 firma Groven + Portal SA (Herstal/Belgia) zastosowała ściany osłonowe wyprodukowane specjalnie na potrzeby projektu. Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące izolacji termicznej i efektywności energetycznej, aluminiowe elementy elewacji wyposażono w jednokomorowe izolacyjne szyby zespolone ULTRAONE NG i szyby przeciwsłoneczne SprimoLight 70/37 firmy Sprimoglass (Sprimont/Belgia).
W uszczelnieniu krawędzi izolacyjnej szyby zespolonej została zastosowana innowacyjna ciepła ramka dystansowa klasy premium – Swisspacer Ultimate. Camille Trachet, kierownik sprzedaży w Sprimoglass, wyjaśnia: – Dla wszystkich ramek dystansowych Swisspacer dostępne są deklaracje środowiskowe (EPD), zawierające wszelkie informacje wymagane do oceny budynku pod kątem zrównoważonego rozwoju. Fakt ten w istotny sposób przyczynił się do wyboru wykonawcy i podpisania umowy na realizację tego prestiżowego projektu. Ramki dystansowe zastosowane w tym projekcie zwiększają temperaturę na krawędzi szyby nawet o 2°C, a tym samym zapewniają znacznie niższą przewodność cieplną i bardzo dobre wartości Psi. Ciepła ramka dystansowa Swisspacer Ultimate zapobiega również powstawaniu kondensacji i zmniejsza ryzyko tworzenia się pleśni.
Miguel Crispin, kierownik sprzedaży w Groven + Portal SA, podsumowuje: – Naszym celem była poprawa bilansu energetycznego przegród zewnętrznych budynku z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Wykorzystane szyby umożliwiły uzyskanie bardzo dobrych wartości współczynnika U na poziomie 1,0 W/m²K – również dzięki zastosowaniu ramek dystansowych Swisspacer.
Po zakończeniu programu renowacji, którego wartość wyniosła 31 mln EUR, obiekt Cité Administrative w Liège spełnia obecnie wymagania przyszłości i jest praktycznie neutralny pod względem emisji CO2.