Współczesne budownictwo powinno czerpać z tego, co daje mu natura. Właściwe rozmieszczenie energooszczędnych okien pozwoli nie tylko idealnie doświetlić dom, ale także korzystać z energii słonecznej, która w ciągu roku może obniżyć rachunki za ogrzewanie. Przygotowując się do budowy domu, warto zastanowić się, z której strony świata najlepiej rozplanować okna, by jak najefektywniej korzystać z naturalnego światła.
Każde z pomieszczeń w domu spełnia swoją funkcje – stąd niektóre powinny być bardziej doświetlone światłem dziennym, a inne mniej. Warto poznać kilka zasad, by nigdy nie martwić brakiem lub nadmiarem promieni słonecznych w wymarzonych czterech ścianach.
– Wielu specjalistów uważa, że sypialnia powinna znajdować się od strony północnej lub wschodniej, by poranne promienie słońca mogły delikatnie budzić mieszkańców. Z kolei pokoje dziecięce, które są jednocześnie sypialnią i pokojem dziennym, powinny mieć okna skierowane na zachód, by dostarczyć jak największą dawkę naturalnego światła do nauki i zabawy. Salon powinien znaleźć się od zachodniej lub południowej strony świata, ponieważ tylko w takim układzie zapewni naturalne światło i piękne widoki zachodzącego słońca. Natomiast idealna kuchnia położona jest od strony północnej lub wschodniej, tak, by nadmiar słońca w ciepłym pomieszczeniu nie był zbyt uciążliwy – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, producenta okien, drzwi i akcesoriów.
Okna w domu energooszczędnym
Choć orientacja danego pomieszczenia względem słońca ma wiele korzyści wpływających na życie codzienne, może również wpłynąć na opłaty za energię. – Odpowiednie usytuowanie domu pozwoli wykorzystać darmową i czystą energię słoneczną do ogrzewania domu. Aby dom był energooszczędny musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest odpowiednie dobranie okien oraz ich poprawne rozmieszczenie – mówi ekspert z firmy Awilux.
W pogodne dni przeszklenia skierowane w stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią mogą dostarczyć do wnętrza dużo naturalnego ciepła, które dogrzewa dom. Z tego powodu przyjmuje się, że okna w domu energooszczędnym powinny być skierowane w kierunku południowym, wschodnim i zachodnim. Ponadto, montaż odpowiednich okien pozwoli na zachowanie ciepła bez dodatkowego wzrostu rachunków za energię.
– W domach energooszczędnych stosuje się okna PCV, które dodatkowo bardzo dobrze izolują akustycznie – ich współczynnik U wynosi od 0,8 W/(m2·K). Okna plastikowe posiadają bardzo dobre parametry termiczne dzięki zastosowaniu specjalnej, na przykład 7-komorowej konstrukcji profilu lub wkładki termicznej we wzmocnieniu ramy – dodaje Rafał Buczek z firmy Awilux.
Zwłaszcza na południowych, ale też wschodnich i zachodnich przeszkleniach domu energooszczędnego należy stosować osłony przeciwsłoneczne, które nie powodują pogorszenia jakości energetycznej budynku. Warto zastanowić się nad montażem osłon zewnętrznych, takich jak rolety, żaluzje, ale też daszki, okiennice czy markizy. Właściwe osłony powinny chronić przed nadmiernym słońcem, ale jednocześnie nie ograniczać dostępu promieni słonecznych do domu w okresie zimowym.
… i pasywnym
Domy pasywne projektowane są na rzucie prostokąta i posiadają najczęściej jedno- lub dwuspadowy dach, a także okna prawidłowo rozmieszczone względem różnych stron świata. Wbrew powszechnym opiniom projekt takiego domu może uwzględniać również duże przeszklenia, dzięki którym wnętrze będzie dobrze oświetlone światłem słonecznym. W przypadku projektowania domu pasywnego najlepiej rozmieścić całkowite przeszklenie od strony południowej, a od strony północnej zrezygnować w ogóle z okien
– Współczynnik przenikania ciepła U dla okien pasywnych nie może być większy niż 0,8 W/(m2·K), podobnie dla drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Aby uchronić dom przed utratą ciepła w zimie, a w lato przed nagrzaniem, konieczne jest wyposażenie dużych okien w osłony, jak rolety czy markizy. Warto odnotować, że takie rozwiązania pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30% – dodaje ekspert z firmy Awilux.
Wybierz najlepsze rozwiązanie
By jak najefektywniej korzystać z działania promieni słonecznych, warto zdecydować się na montaż okien z pakietem szybowym dostępnym w ofercie Awilux – SunEnergy+. Posiada on doskonałe parametry termoizolacyjne, a także niespotykanie jasną i neutralną barwę oraz niezwykłą przezierność. Dzięki tym parametrom domownicy mogą cieszyć się idealnie doświetlonymi pomieszczeniami, które są dodatkowo dogrzewane w naturalny sposób.
Jeśli zależy nam na stworzeniu ciepłego domu, szczególnie polecanym rozwiązaniem z pakietem SunEnergy+ jest Schüco LivIng Alu Inside – system okienny dostępny w ofercie firmy Awilux. Jest on wzmocniony przegrodami aluminiowymi i posiada certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Alu Inside posiada wyższe parametry termoizolacyjne dzięki 7 komorom w ramie i skrzydle z możliwością zastosowania dodatkowych wkładek termicznych. System jest bardzo ciepły, wyróżnia go Uw=0,69 W/m2K (jest to parametr dla okna o wymiarach 1230×1480 mm z pakietem szybowym SunEnergy+ oraz wkładkami termicznymi).
Właściwy wybór okien to jeden z podstawowych warunków, który należy spełnić, by stworzyć komfortowy i ciepły dom. Dodając do tego naturalne źródło energii, jakim jest słońce, przy prawidłowym rozmieszczeniu przeszkleń możliwe jest stworzenie budynku efektywnego energetycznie i gwarantującego komfort mieszkania.