W ostatnich tygodniach wiele firm patrzyło z mieszanymi uczuciami na nowy rok 2023. Pandemia koronawirusa, która zdominowała dwa ostatnie przełomy roku i wprowadziła duże ograniczenia, schodzi na dalszy plan. Nawet Chiny, jeszcze do niedawna kraj z najbardziej surową strategią „zero covid”, decyduje się na łagodzenie restrykcji. Jednak w przemyśle nie można jeszcze myśleć o tym, aby odetchnąć z ulgą.
Rozpoczęcie wojny na Ukrainie w lutym ubiegłego roku wywarło wpływ nie tylko na gospodarkę i produkcję w Unii Europejskiej, ale też na cały świat. Ekonomiści przewidują trudny okres w gospodarce światowej.
Presja cenowa jest coraz większa i wiele firm przenosi koszty surowców oraz energii na użytkownikуw końcowych. Ceny energii wzrosły w mniejszym stopniu niż oczekiwano, a rynek wewnętrzny UE okazał się mimo pesymistycznych prognoz bardziej stabilny, niż zakładało początkowo wielu ekspertуw.
Wyzwania na rok 2023
Na początku każdego roku publikowany jest „Global Risk Report” z prognozami na nadchodzący rok. Największe wyzwania w roku 2023: wzrost kosztуw we wszystkich dziedzinach życia i gospodarki, zmiany klimatyczne i brak zasobów. Ale każdy kryzys może albo oznaczać zastój, albo być motorem innowacji – zachętą dla firm do sprawdzenia lub zoptymalizowania swojej produkcji.
Według sondażu (niemieckiego) VDMA [Zrzeszenia Niemieckich Producentуw Maszyn i Urządzeń] 48% pytanych decydentуw świata przemysłu optymistycznie, a tylko 14% pesymistycznie postrzega najbliższy rok. Wyzwania roku 2023 rуżnią się jednak w poszczególnych gałęziach przemysłu.
Portfel zamówień w przemyśle metalurgicznym
Ze względu na bieżącą sytuację na rynku przemysł metalurgiczny znajduje się pod olbrzymią presją i wydaje się, że nie można tu na razie liczyć na poprawę. Produkcję utrudniają przede wszystkim brak materiałуw oraz wysokie ceny energii, powodujące wzrost kosztуw. Z badania przeprowadzonego przez biegłych rewidentуw i doradców z firmy PwC wynika, że jedna trzecia decydentуw wśród producentуw maszyn i urządzeń uważa obniżenie marż za pewne. W ostatnich miesiącach wiele firm, zwłaszcza w Europie, zanotowało, w porównaniu z rokiem ubiegłym, dwucyfrowy spadek. Mimo to w branży nie odczuwa się jeszcze atmosfery kryzysu. Wiele firm stworzyło sobie wcześniej portfel zamówień i liczy teraz na jedynie niewielkie zmniejszenie produkcji. To, jak długo taki portfel będzie wystarczający, zależy od dalszego rozwoju obecnej sytuacji.
Dobre przygotowanie na przyszłość
Inflacja, łańcuchy dostaw, zrównoważony rozwój – o sukcesie lub niepowodzeniu danej branży decyduje wiele czynnikуw. Bieżąca sytuacja gospodarcza i geopolityczna pozwalają jedynie w ograniczonym stopniu jednoznacznie przewidzieć wpływ roku 2023 na produkcję. Firmy powinny jednak postrzegać wyzwania jako szansę i postawić na rozbudowę oraz modernizację własnego przedsiębiorstwa. Budżet należy przy tym wykorzystywać rozsądnie, a nowe inwestycje kalkulować dokładnie.
Aby, mimo rosnących cen i problemуw z łańcuchami dostaw, w roku 2023 wyprzedzać konkurencję, warto zainwestować w maszyny używane. Wyróżniają się one wysoką jakością, są dostępne w niższej cenie i gotowe do eksploatacji w krótkim czasie. Dzięki współpracy z profesjonalistami, takim jak przemysłowy dom aukcyjny Surplex, firmy mogą w ten sposób znaleźć dla siebie najlepszą maszynę i korzystając z kompleksowej obsługi unowocześnić własną produkcję używanym wyposażeniem. Pozwala to firmom zdjąć nieco nogę z hamulca.