Podczas budowy domu pasywnego szukamy takich rozwiązań, które zminimalizują zużycie energii w przyszłości. Dlatego dom pasywny przywodzi nam na myśl budynek o raczej małych oknach, które ograniczą utratę ciepła. Dzięki innowacjom w branży stolarki otworowej mieszkańcy nie muszą rezygnować z naturalnego oświetlenia – możemy cieszyć większymi przeszkleniami za sprawą dobrze dobranych okien, które będą spełniać wszystkie wymagania. O tym, na co zwrócić uwagę oraz czym się kierować przy wyborze stolarki otworowej dla domu pasywnego, podpowie ekspert Awilux – Rafał Buczek.
Budynek pasywny musi mieć wysokie parametry izolacyjne oraz minimalizować zużycie energii. Pobiera ją nie tylko z zewnątrz ale również z wewnątrz, czyli z działających sprzętów domowych, a nawet samych mieszkańców, którzy również są jej źródłem. Prostokątny kształt budynku oraz jedno- lub dwuspadowy dach pozwalają zminimalizować utraty energii – „Dzięki temu zapotrzebowanie na energię pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem domu.” – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert Awilux – „Nawet najmniejszy błąd konstrukcyjny może wpłynąć na zakłócenie gospodarki cieplnej”.
Położenie ma znaczenie
Jak mówi Rafał Buczek z firmy Awilux: „Warto montować duże okna – szczególnie te o wysokiej przepuszczalności energii słonecznej, po stronie południowej, skąd dociera o wiele więcej promieni słonecznych. Po stronie północnej lepiej zupełnie zrezygnować z okien lub użyć tych o podwyższonej izolacji termicznej. Na tę wartość szczególnie należy zwracać uwagę.” Powinniśmy pamiętać, że okno nie zrealizuje swoich właściwości termoizolacyjnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją.
Aby zadbać o jak najlepsze zagospodarowanie ciepła należy zwrócić uwagę na otoczenie dookoła naszego budynku. Okna nie mogą być nadmiernie zacieniane przez stojące po sąsiedzku budynki. „Wtedy nawet najlepsze technologię nie uchronią nas przed utratą ciepła. Nie można również lekceważyć położenia względem innych budynków, które mogą ograniczać dopływ promieni słonecznych, a tym samym naruszyć przenikalność ciepła.” – przestrzega Rafał Buczek, ekspert Awilux.
Dobre okna zamiast wysokich opłat
W budynku pasywnym okna odpowiadają za największą utratę ciepła, ale są także doceniane ze względu na możliwe zyski z wykorzystania promieniowania słonecznego. To dlatego ich dobór powinien być dla nas szczególnie ważny już na etapie planowania – poza walorami estetycznymi i ilością światła wpadającą do wnętrza, najistotniejszy jest współczynnik przenikania ciepła. Przenikalność ciepła w domu pasywnym zarówno dla drzwi zewnętrznych, bramy garażowej, jak i okien nie może przekraczać 0,8 W/(m2·K).
Tradycyjne okna nie chronią skutecznie przed chłodem z zewnątrz i dlatego wymagają częstszego ogrzewania budynku, co przekłada się na wyższe rachunki. „Aby uchronić dom przed utratą ciepła w zimie, a w ciągu lata przed nagrzaniem, konieczne jest wyposażenie dużych okien w osłony, jak rolety czy markizy. Zewnętrzne ochrony okien pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.” – radzi Rafał Buczek, ekspert Awilux.
Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze takich elementów jak profil i szyba, przy jednoczesnym ograniczeniu liniowego współczynnika przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą. „Mitem jest, że w domu pasywnym nie możemy pozwolić sobie na zamontowanie dużych okien. Musimy jedynie zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii.” – dodaje Rafał Buczek.
Rozwiązanie dla domów pasywnych
Domy pasywne powinny mieć szczelne przeszklenia o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych, dlatego najlepiej szukać ich u producenta, gwarantującego najwyższą jakość bez wyrzeczeń estetycznych. „System okienny AWS 120 CC.SI dostępny w ofercie firmy Awilux –wyposażony jest w aluminiową żaluzję CCB, która zamontowana jest pomiędzy przeszkleniami, dzięki czemu chroniona jest od czynników zewnętrznych. Dodatkowo, umieszczenie jej wewnątrz konstrukcji okna niweluje możliwość wystąpienia mostków cieplnych. Cała konstrukcja odporna jest na działanie wysokich temperatur, które mogą wystąpić w przestrzeni międzyszybowej.” – zapewnia ekspert Awilux, Rafał Buczek. Oknem w technologii PVC jest z kolei okno Schüco SI 82 Alu Inside. Wyróżniają go wzmocnione przegrody aluminiowe, podnoszące parametry termoizolacyjne. Warto dodać, że system SI 82 Alu Inside posiada certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, zaświadczający o jego wyjątkowości. Przy odpowiednio dobranym pakiecie szybowym współczynnik przenikalności cieplnej może wynieść 0,69 W/m2K.
Budynki pasywne są coraz popularniejszymi typami domów powstających w Polsce, dlatego producenci prześcigają się w pomysłach na nowoczesne rozwiązania dedykowane specjalnie dla takich projektów. Przy zakupie okna należy zapoznać się ze specyfikacją producenta i bezwzględnie uzyskać tak zwaną deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza parametry okna. „System okienny AWS 120 CC.SI jako pierwszy na świecie otrzymał certyfikat Instytutu Domów Pasywnych dzięki swoim niskim parametrom przenikania ciepła, co najlepiej potwierdza jego jakość i gwarancję.” – mówi Rafał Buczek, ekspert Awilux. – „Przy wyborze systemów okiennych należy zwracać szczególną uwagę na izolację termiczną, stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania. Zawsze pamiętajmy o tych trzech czynnikach – tylko wtedy zyskamy gwarancję, że okno spełni swoje funkcje”.