Przez ostatnie dwa lata technicy i eksperci Aluronu testowali w siedzibie firmy konstrukcję fasadową wyposażoną w różnego typu wypełnienia aktywne generujące energię elektryczną ze słońca. Wysiłek i czas poświęcony na badania przyniósł dziś „owoce”. Aluron z początkiem lutego wdrożył do oprogramowania AluronCAD oraz sprzedaży kompleksowy i unikatowy na skalę światową system fasady zeroenergetycznej AF 50KW Quantum.
„Od początku bieżącego roku z niecierpliwością oczekiwaliśmy momentu, kiedy będziemy mogli zaoferować Państwu możliwość zakupu naszego nowego rozwiązania. Dzięki temu, że poświęciliśmy na stworzenie i skonfigurowanie naszego systemu trzy lata pracy, dziś możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jesteśmy gotowi i że nasz produkt spełnia wszystkie funkcje zakładane na etapie projektowania. Bardzo ważne było dla nas zapewnienie użytkownikom możliwości pełnego monitorowania uzysków energetycznych fasady, jej stanu technicznego oraz sprawnej wymiany wyeksploatowanych elementów w sposób, który pozwoli na zachowanie jej pierwotnej szczelności i poziomu izolacyjności termicznej.” – powiedział Kryspin Baran, Prezes Zarządu w Aluronie.
Fasada generująca oszczędności
Problemy ze stale rosnącymi cenami prądu oraz coraz bardziej ograniczoną dostępnością surowców energetycznych skłaniają do poszukiwania alternatywnej drogi pozyskiwania energii z surowców odnawialnych. Panele fotowoltaiczne montowane na budynkach użyteczności publicznej czy domach to już codzienność. Nowością jest jednak system fasadowy Quantum, która pozwala konstruować piękne szklane elewacje budynków, w ramach których ogniwa produkujące energię mogą być rozmieszczone w dowolny sposób, współgrający z wizją architekta. Dodatkowo zestaw szybowy fasady można uzupełnić systemem grzewczym na szkle, który dogrzewania pomieszczenia i zwiększa komfort cieplny w sąsiedztwie szyby. Ogniwa słoneczne zabudowane w szybie mogą również zostać wykorzystane do zacieniania pomieszczeń, co wpływa na obniżenie kosztów wentylacji czy klimatyzacji budynku.
Elementy fotowoltaiki mogą obejmować wypełnienia aktywne krzemowe, cienkowarstwowe oraz ogniwa barwnikowe. Inwestorzy mają więc szeroki wybór technologii uzależniony od potrzeb i oczekiwań co do mocy instalacji, uzysków energetycznych czy walorów estetycznych.
Unikalna budowa QUANTUM
Fasady fotowoltaiczne dostępne dotychczas na rynku generowały energię i sprawnie funkcjonowały do momentu pierwszej awarii wypełnień aktywnych. Usunięcie usterki wiązało się bowiem z koniecznością rozeszklenia fasady od zewnątrz, wymiany ogniw i ponownego jej zaszklenia. Prowadziło to do istotnego pogorszeniem szczelności, izolacyjności termicznej i uzysków energetycznych całej konstrukcji. System Quantum eliminuje ten problem w 100%. Montaż i demontaż może bowiem zostać przeprowadzony zarówno od zewnętrznej jak i od wewnętrznej strony fasady. Szklenie konstrukcji od wewnątrz jest możliwe dzięki unikalnej budowie kształtowników. Słup fasady KWANTUM zbudowany jest z rdzenia nośnego i demontowalnych elementów uzupełniających. W sytuacji awarii któregoś z wypełnień prosto i intuicyjnie demontujemy część elementów konstrukcyjnych na poziomie tego konkretnego ogniwa. Następnie wyjmujemy wadliwe oszklenie, wymieniamy na nowe i ponownie zabudowujemy fasadę od strony wewnętrznej tak, aby uzyskać stan wyjściowy. Doskonałą szczelność i izolacyjność konstrukcji potwierdzają dokumenty wydane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie.
Kolejną bardzo ważną cechą Quantum jest systemowo rozwiązany transport okablowania. W tylnej części słupa i rygla znajduje się specjalnie ukształtowany kanał pozwalający na łatwe dotarcie do okablowania właściwie w każdej chwili. Dzięki temu niezależnie od warunków atmosferycznych instalacja pozostanie sucha. Quantum, tak jak wszystkie fasady w ofercie Aluronu, zapewnia możliwość doskonałej optymalizacji materiałowej i ograniczenia do minimum odpadów produkcyjnych. Rygle i słupy bazują bowiem na tych samych kształtownikach.
System zarządzania energią
Aby dostarczyć odbiorcom kompleksowe rozwiązanie, system Quantum został wyposażony w autorskie oprogramowanie. System Zarządzania Energia daje możliwość bieżącego monitorowania uzysków energetycznych fasady oraz kontroli stanu technicznego poszczególnych wypełnień w celu precyzyjnego zlokalizowania wypełnienia o obniżonej sprawności. Oprogramowanie jest konfigurowane indywidualnie dla każdej inwestycji. Pozwala na kontrolę poborów i podłączenie jednostki magazynującej energię. Umożliwia też prowadzenie analizy i zarządzanie przepływem energii w całej instalacji.