Świat Aluminium

ECO-MIASTO PO RAZ TRZECI

Rozpoczyna się trzecia edycja projektu ECO-MIASTO. Program promujący koncepcję rozwoju miast, łączącą kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe co roku skupia uwagę polskich samorządów na zrównoważonym rozwoju. Elementami składającymi się na tegoroczną edycję projektu są: konkurs ECO-MIASTO, seminaria tematyczne oraz strona internetowa eco-miasto.pl. Tematyka natomiast odpowiada czterem kategoriom konkursowym i porusza kwestie związane z mobilnością zrównoważoną, efektywnością energetyczną, gospodarką odpadami oraz gospodarką wodną, która dołączyła do konkursu jako nowa kategoria.

Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, EDF Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric, DK Energy, TIRU i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

W czasach ogromnego zapotrzebowania na energię, dążeń do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz podwyższenia komfortu życia mieszkańców kluczowe jest, aby miasta rozwijały się w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. Dlatego właśnie po raz kolejny pragniemy poruszyć tak ważny dla Europy i świata temat. Projekt ECO-MIASTO stanowi potwierdzenie zaangażowania Francji na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki z ociepleniem klimatu. W grudniu tego roku to właśnie Paryż, po Warszawie i Limie, będzie gospodarzem kolejnej konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – COP 21 – której celem jest zawarcie globalnego i ambitnego porozumienia – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

Jednym z elementów projektu ECO-MIASTO jest konkurs skierowany do samorządów, który rozpocznie się 18 czerwca 2015 roku. Miasta będą mogły zgłaszać swoje projekty w 4 kategoriach. W tej edycji konkursu do mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej i gospodarki odpadami doszła jeszcze jedna kategoria – gospodarka wodna. Miasta zostaną podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii nagrody otrzyma dwóch zwycięzców. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie internetowej eco-miasto.pl w dniu rozpoczęcia konkursu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września 2015 roku.

Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego ECO-MIASTA 2015, laureaci otrzymają dodatkowe nagrody, m.in. każde ze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona otrzyma samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca, dla laureatów w kategorii gospodarka odpadami firma Saint-Gobain ufundowała 20 włazów Viatop Niveau produkowanych w innowacyjnej technologii z materiałów recyklingowych z żeliwa sferoidalnego, a firma SAUR Polska dla zwycięskiego miasta w kategorii gospodarka wodna zapewni wyjazd do wzorcowego centrum działań operacyjnych SAUR we Francji.

W skład jury konkursu wejdą specjaliści uznani za swoje kompetencje w każdej z kategorii. Będą to m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, a także naukowcy i dziennikarze. Na ocenę będą składać się takie elementy, jak: osiągnięcia miasta w danej kategorii, plany projektowe na najbliższe lata, zakres konsultacji społecznych oraz innowacyjność zrealizowanych projektów. Edycji ECO-MIASTO 2015 towarzyszą 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 18 czerwca 2015 r. w Katowicach (efektywność energetyczna), 24 czerwca 2015 r. w Łodzi (gospodarka wodna) oraz dwa spotkania we wrześniu: we Wrocławiu (mobilność zrównoważona) i w Krakowie (gospodarka odpadami). Seminaria tematyczne są doskonałą okazją dla przedstawicieli samorządów do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk.

 

 

 

Szacunek dla środowiska, ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i hałasu w miastach to wspólne cele dla projektu ECO-MIASTO i koncernu Renault. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu nie tylko konsekwentnie zmniejszamy ślad węglowy Grupy Renault, wykorzystując ekologiczne rozwiązania na każdym etapie produkcji, ale przede wszystkim wprowadzamy auta o niskiej emisji spalin (nowoczesna generacja silników) oraz zerowej emisji w trakcie jazdy jak w przypadku naszych samochodów elektrycznych Renault ZOE, Kangoo Z.E. i Twizy. Upowszechnianie mobilności zrównoważonej i pojazdów o zerowej emisji w miastach to szansa na odczuwalną poprawę jakości życia mieszkańców. Projekt ECO-MIASTO pozwala na szerokie informowanie na temat realnych trudności oraz szans i możliwości związanych z wprowadzaniem ekologicznych rozwiązań w aglomeracjach miejskich, jak również na wymianę doświadczeń i przykładów innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań.

Agata Szczech, Dyrektor Komunikacji Terytorium East Renault

 

 

Udział w konkursie ECO-MIASTO jest doskonałym zwieńczeniem zaangażowania naszej firmy w ideę zrównoważonego rozwoju. Saur Polska jest spółką nie tylko chroniącą środowisko, ale także działającą na rzecz lokalnych społeczności. Nasza odpowiedzialność społeczna polega na wsparciu samorządów w tworzeniu terenów, które wpisują się w założenia zrównoważonego rozwoju. Wewnątrz Grupy Saur dążymy również do umożliwienia rozwoju, ochrony środowiska oraz osiągania, jak najlepszych wskaźników efektywności, które służą optymalizacji wyników ekonomicznych w służbie akcjonariuszy, pracowników, jak i mieszkańców. Podstawą naszego zaangażowania jest sześć celów, które postawiła sobie spółka: zapewnienie jakości i ciągłości usług, ochrona źródeł wody, ochrona ekosystemów wodnych, dążenie do poprawy zdrowia i jakości życia, zmniejszenie ilości i odzysk odpadów oraz zapewnienie rozwoju zawodowego pracowników. 

Raphael de Bodman, Członek Zarządu Saur Polska

 

 

Wspieranie inicjatyw społecznych w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym także zrównoważonej mobilności jest dla Grupy EDF w Polsce bardzo ważne. EDF Polska ma podpisane umowy na rzecz zrównoważonego rozwoju z Krakowem, Gdańskiem i Gdynią. Grupa EDF w Polsce jest zaangażowana w rozwój elektromobilności poprzez jej pionierski i przykładowy projekt służbowej floty samochodów elektrycznych w wszystkich swoich lokalizacjach, czyli w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze i Rybniku.

Thierry Doucerain, Prezes Zarządu EDF Polska

 

 

Schneider Electric został partnerem projektu, gdyż wspólnie chcemy działać na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej polskich miast i gmin. Jako globalny specjalista w zakresie zarządzania energią chcemy również dzielić się wiedzą w zakresie wykorzystania rozwiązań poprawiających efektywność. Ponadto jako promotor inteligentnych miast chcemy dawać możliwość poznania rozwiązań Smart Cities, które Schneider Electric wdraża na całym świecie.

Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska

 

 

Grupa Saint-Gobain konsekwentnie wdraża innowacyjne rozwiązania proekologiczne na rynku budownictwa. Jako lider w branży, opierając się na ponad 350 latach naszej historii tworzymy nowe lepsze jutro. Co 4 produkt w naszej ofercie nie istniał jeszcze 5 lat temu. Śledząc uważnie trendy na rynku oraz oczekiwania konsumenckie, wychodzimy im naprzeciw, stale poszerzając ofertę o nowe zaawansowane produkty. Realizując strategię Habitat dążymy do poprawy jakości życia. W naszej opinii zrównoważony rozwój jest w zasięgu każdego. Co więcej, to właśnie dziś ma największy wpływ na nadchodzące jutro.

François-Xavier Moser, Prezes Saint-Gobain w Polsce, Rumunii i Bułgarii

 

 

Każde miasto wypracowuje swoją własną odpowiedź na współczesne wyzwania środowiskowe. Bierze pod uwagę swoje lokalne uwarunkowania: od historii i demografii, przez geografię, lokalne gałęzie przemysłu oraz ich wpływ na środowisko, do wyzwań gospodarczych i finansowych. W tym kontekście DK Energy współpracuje z samorządami, tak aby pomóc im w dokonywaniu najlepszych, przyjaznych dla środowiska wyborów związanych z zarządzaniem energią i zwiększaniem efektywności energetycznej. Inicjatywa ECO-MIASTO pomaga w zrozumieniu aktualnych i przyszłych wyzwań energetycznych i środowiskowych – źródeł naszej innowacji. Dedykowane seminaria stanowią okazję do promowania rozwiązań DK Energy oraz pomagają nam lepiej rozumieć lokalne potrzeby. DK Energy zawsze stara się budować rozwiązania energetyczne dostosowane do potrzeb i wyzwań naszych Klientów.

Thierry Deschaux, Prezes Zarządu DK Energy Polska

 

 

Firma TIRU, należąca do Grupy EDF, specjalizuje się w odzyskiwaniu energii z odpadów komunalnych, która jest przekształcana na energię elektryczną oraz parę – do wykorzystania w sieciach ciepłowniczych lub w zastosowaniach przemysłowych.Spalanie, metalizacja, kompostowanie, sortowanie to procesy, za pomocą których TIRU przetwarza 3 miliony ton odpadów każdego roku w 24 ośrodkach we Francji, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Dzięki TIRU w 2014 roku aż 343 000 mieszkańców skorzystało z ciepła, 582 000 było zaopatrzonych w energię elektryczną, a 50% z nich skorzystało z energii odnawialnej. Co więcej TIRU odzyskuje ciepło ze swoich ośrodków, aby rozwijać lokalne projekty, takie jak zaopatrzenie w ciepłą wodę szklarni rolnych czy przemysłu.

TIRU

 

Świat Aluminium