W lobby biurowca P180, zrealizowanym przez Skanska, zawisła sztuka Tomka Opalińskiego – grafika, ilustratora, malarza i rzeźbiarza. Wyróżniki tej inwestycji, związane ze zrównoważonym rozwojem i kryteriami ESG, stały się inspiracją dla artysty, który namalował obraz na około cztery metry szerokości, opowiadając o relacji człowieka ze środowiskiem – zarówno naturalnym, jak i pracy.
Skanska zaprosiła do współpracy kolejnego artystę. Tomasz Opaliński, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na co dzień zajmuje się ilustracją, malarstwem, grafiką i rzeźbą. Jego ostatnie dzieło „Wzrastanie”, które znalazło się na ścianie lobby P180 przy Puławskiej 180, powstało w oparciu o filozofię skupioną wokół budowania przyjaznych przestrzeni wspierających rozwój, integrację i wzmacniających poczucie bezpieczeństwa. Obraz składa się z czterech wysokich na dwa metry płócien, które opowiadają kolejno dynamiczną historię – cyklu dnia i pór roku. Główną inspiracją Opalińskiego było bioróżnorodne i wciąż rozwijające się biznesowe otoczenie biurowca. Niemniej istotne były jego wnętrza, w których dominuje naturalna zieleń i drewno.
– Sztuka Tomka wprowadziła kolory i żywą energię – formy i kształty, które składają się na kompozycję, budują poczucie wewnętrznego ruchu w obrazie. Hasła klucze charakterystyczne dla obrazu są spójne z filozofią Well czyli holizmem, współpracą, wzrastaniem i kreatywnością. A sam fakt wprowadzenia sztuki do wnętrza stymuluje twórcze myślenie osób, które przebywają w lobby – mówi Natalia Hadrych, konsultantka sztuki.
Projekt biurowca P180 od pierwszej kreski zakładał przyjazne, komfortowe i relaksujące wnętrza dla jego codziennych użytkowników. Wiele uwagi poświęcono detalom kojarzącym się ze skandynawskim hygge, które dosłownie oznacza komfort, wygodę, przytulność oraz dążenie do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia.
W budynku znajdziemy bioróżnorodną zieleń, między innymi kompozycję roślin na jednej ze ścian w przestrzeni lobby. Części betonowe są równoważone ciepłym, naturalnym drewnem.
Również tereny zewnętrzne są ważnym elementem składowym P180, którymi młody artysta inspirował się tworząc swój obraz. Zielony plac, który powstał w okolicy budynku w połowie 2023 roku, jest efektem dobrze przemyślanej oraz konsultowanej z dzielnicą koncepcji stworzenia miejsc przyjaznych nie tylko pracownikom biurowca, ale także okolicznym mieszkańcom. Szczególnie biorąc pod uwagę nowo powstające osiedla, dla których takie tereny zdecydowanie służą rekreacji i wspólnemu spędzaniu czasu. Poza obfitą roślinnością znalazł się tu plac zabaw, stacje rowerowe i mała architektura do odpoczynku.
Dotychczas Skanska współpracowała także z innymi artystami, takimi jak Aleksandra Morawiak, Oskar Zięta, Olka Osadzińska, Tytus Brzozowski czy Daniel Chazme.