Świat Aluminium

Fundacja RECAL wydała wytyczne znakowania puszek w systemie kaucyjnym

Zakończono ustalenia nad terminem wprowadzenia systemu kaucji na opakowania, a biznes przygotowuje się do nowych obowiązków wynikających ze zmian prawnych. Aby ułatwić przedsiębiorcom projektowanie nowych opakowań, Fundacja RECAL, we współpracy z wszystkimi krajowymi producentami puszek oraz najważniejszymi uczestnikami tworzącego się rynku kaucyjnego, opracowała wytyczne dotyczące prawidłowego znakowania puszek objętych kaucją.

System kaucyjny, który ma wystartować 1 października 2025 roku, zostanie wprowadzony z 3-miesięcznym okresem przejściowym. Do końca 2025 roku będą wprowadzane do sprzedaży również napoje w puszkach niekaucyjnych, które pozostaną legalnie w obrocie do końca daty przydatności. Oznacza to, że na rynku przez wiele miesięcy jednocześnie będą dostępne opakowania przeznaczone do zwrotu w ramach kaucji oraz takie, które nie zostały jeszcze objęte systemem. Opakowania kaucjonowane oraz nie objęte kaucją będzie można odróżnić dzięki logotypowi systemu kaucyjnego opracowanemu przez MKiŚ.

O komentarz poprosiliśmy Anitę Sowińską – Wiceministrę Klimatu i Środowiska – „1 października 2025 roku zostanie uruchomiony w Polsce system kaucyjny, mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Prawidłowe oznakowanie opakowań logotypem kaucji jest niezwykle istotne dla klientów, by nie mieli żadnych wątpliwości, że dane opakowanie jest objęte system kaucyjnym i można odzyskać za nie wpłaconą kaucję. Ujednolicenie sposobu oraz miejsca usytuowania logotypu z pewnością ułatwi wyszukiwanie koniecznych informacji na opakowaniu. Ponadto jednolite oznakowanie puszek przyczyni się do większej efektywności zbierania opakowań po napojach, zwiększenia poziomu recyklingu i w konsekwencji do zamykania obiegu materiałowego. Jest to cenne szczególnie w przypadku aluminium, które jest materiałem permanentnym, dającym się wielokrotnie przetwarzać bez obniżenia jego jakości.” – powiedziała Anita Sowińska Wiceministra Klimatu i Środowiska.

Niecały rok przed startem systemu kaucyjnego branża napojowych puszek aluminiowych  prezentuje dokument, który zawiera wytyczne dotyczące aspektów nieujętych we wprowadzanych przepisach tj. znakowania puszek kaucyjnych – zauważa Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji RECAL, wiodącej organizacji reprezentującej szeroko rozumiany rynek opakowań aluminiowych, która w przyszłym roku wraz ze startem systemu kaucyjnego będzie obchodziła 30-lecie obecności na polskiej mapie odpadowej. – W nowych regulacjach pozostawiono przestrzeń do interpretacji takich informacji jak: minimalna wielkość logotypu systemu kaucyjnego, jego sytuowanie na opakowaniu, rodzaj wykorzystanej czcionki czy wielkość pola ochronnego. Dokument, nad którym prace koordynowała Fundacja RECAL, odpowiada na te oraz wiele innych pytań i stanowi zbiór wskazówek, które pomogą w zbudowaniu efektywnego i spójnego systemu. – dodaje Jacek Wodzisławski.

W przypadku puszek objętych kaucją możliwy będzie zwrot pobranych kaucji w wysokości 0,50 zł za każdą puszkę, pod warunkiem, że opakowanie będzie niezgniecione oraz będzie posiadało logotyp systemu kaucyjnego. Natomiast puszki po napojach bez oznaczenia kaucji zwracane będą poprzez żółty pojemnik, jak do tej pory. Dlatego widoczne i prawidłowe oznaczenie opakowań kaucyjnych będzie miało bardzo duże znaczenie i konkretnie przełoży się na poziom zbiórki puszek w ramach systemu.

Odnośnik do pobrania wytycznych: https://recal.pl/wp-content/uploads/2024/12/kaucja_wytyczne_recal_2024.pdf

Świat Aluminium

Świat Aluminium