Świat Aluminium
djmedia:167

Biurowiec Mogilska Office w Krakowie Nowa realizacja firmy ALSAL

Biurowiec Mogilska Office został zbudowany w Krakowie przy ulicy Mogilskiej 43. Budowa gmachu wystartowała w październiku 2017, a zakończyła się w kwietniu 2019 roku. Powierzchnia biurowa tego dziewięciokodygnacyjnego obiektu biurowego sięga 12000 m2. Inwestorem projektu jest Warimpex Finanz und Beteiligungs AG z siedzibą w Warszawie. 

Krakowska inwestycja przy Mogilskiej to biurowiec o standardzie technicznym klasy A, który oprócz biur oferuje również przestrzeń handlowo-usługową, zlokalizowaną na parterze. Na trzech podziemnych poziomach znajduje się parking samochodowy z 210. stanowiskami. Z myślą o użytkownikach jednośladów powstały szatnie i prysznice. W projekcie zastosowano szereg nowoczesnych
rozwiązań budowlanych, które gwarantują wysoki standard budynku. Duże przeszklenia zapewniają znakomite doświetlenie biur, a wydajny system klimatyzacji dba o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza.
Dodatkowym atutem biurowca Mogilska Office są zielone balkony i tarasy dostępne z poziomu biur. Projekt spełnia wysokie standardy ekologiczne i uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie „bardzo dobry”. Rozwijająca się dzielnica Krakowa Grzegórzki stała się już w latach 60. obszarem miasta stwarzającym możliwość powstania nowoczesnym budynkom biurowym i obiektom użyteczności
publicznej. Te zapoczątkowane w okresie międzywojennym koncepcje urbanistyczne, ale obecnie częściowo niezabudowane działki, niedokończone parcelacje stworzyły pretekst dla nowej zabudowy. Połączenie tych trzech okresów rozwoju Grzegórzek: miedzywojnia, powojennego modernizmu oraz współczesnej komercyjnej zabudowy stwarza niezwykle trudne zadanie przed współczesnym  architektem, ale także daje możliwość doprowadzenia do interesujących efektów końcowych. Któż mógłby lepiej opowiedzieć o obiekcie niż sam jej twórca – architekt. Autorami projektu są panowie: Andrzej Orliński, Wojciech Popławski  z OP ARCHITEKTEN ZT Sp. z o.o. Wojciech Popławski, zapytany o pracę nad budynkiem Mogilska Office Park: „Założeniem projektu było wpisanie budynku o pozornie prostej funkcji biurowej z usługami na parterze w skomplikowany kształt działki i równie skomplikowany układ urbanistyczny: rozwijająca się zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna od strony południowej, nieskończona zabudowa kamienic z okresu międzywojennego od strony ulicy Mogilskiej oraz również nieskończona koncepcja zabudowy biurowej z lat 60. Projekt, wpisując się w tę mieszankę historyczno-funkcjonalną, od razu tworzy intensywną miejską zabudowę, która stara się przewidzieć dalszy rozwój miasta w tym fragmencie Krakowa. Powstał budynek kreujący optymalne miejsca pracy: dobrze doświetlone, przestrzenne biura oferujące ciekawe widoki w różnych kierunkach perspektywicznych, połączone na niektórych piętrach z niezwykle atrakcyjnymi, zielonym tarasami rekreacyjnymi. Dodatkowo parter to otwarte przejście pomiędzy frontową ulicą Mogilską i wewnętrzną ulicą Kriegera, które zostało zaakceptowane przez mieszkańców praktycznie natychmiastowo w momencie otwarcia budynku, uzupełnione o funkcję usługową: restauracja łącząca użytkowników biur i gości indywidualnych.

Funkcjonalne wpisanie się w istniejące otoczenie i przewidywalny rozwój dzielnicy uzupełnia nietypowy projekt fasady, która powtarza w swojej zewnętrznej skórze funkcje obiektu i jednocześnie reaguje na otoczenie dopasowując się formą, materiałem, kolorem, fakturą do kontekstu. Wpisanie się w kontekst nie zawsze oznacza proste naśladownictwo, czasami jest to tez świadome działanie na zasadzie
kontrolowanego kontrastu. Duże dwukondygnacyjne  przeszklenia dają pracownikom naturalne oświetlenie i jednocześnie zmniejszają wizualnie skalę obiektu. Każde pomieszczenie biurowe ma dostęp do otwieranych okien na wszystkich kondygnacjach dodatkowo, oprócz pełnej wentylacji i klimatyzacji budynku.

djmedia:167

Przeszklenia są oprawione w ramy ze spieków kwarcowych w zróżnicowanych kolorach i fakturach definiujących strefy i bryły budynku. Zaletą materiału jest odporność na pogodę i zanieczyszczenia powietrza gwarantująca zawsze atrakcyjny, świeży wygląd obiektu. To gruntowne podejście do materii projektu połączone z zastosowaniem dobrych materiałów i zatrudnieniem sprawdzonych firm wykonawczych było świadomym działaniem inwestora i architekta mającym na celu wykreowanie w możliwie krótkim czasie funkcjonującego obiektu, budującego  fragment miasta, który jest akceptowany becnie jako element naturalnie wpisany w strukturę ale także zawiera pierwiastek wizji rozwoju miasta – będzie w ten rejon Krakowa pasował jeszcze przez wiele lat…”. 

Tą sprawdzoną firm wykonawczą, o jakiej wspomniał pan Wojciech Popławski jest ALSAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. z Krakowa. Firma znana z dobrej, fachowej pracy przy realizacjach wymagających wiedzy i przygotowania technicznego. Dbając o wysoką jakość systemów aluminiowo-szklanych zawsze stosuje się najaktualniejsze systemy i normy kontroli jakości
na każdym etapie tworzenia produktów, od powstawania projektu na podstawie rysunków architektonicznych, poprzez zamawianie najwyższej jakości surowców i półproduktów do stosowania zaawansowanych, najwydajniejszych pod każdym względem technologii obróbki oraz łączenia szkła i aluminium.

Andrzej Klepcarz, dyrektor zarządzający w ALSAL, udostępnił nam informacje techniczne materiałów, jakie zastosowano przy realizacji fasady na tym budynku. – Elewacja wentylowana: rozwiązanie na bazie profili aluminiowych systemu Urano firmy Metra z wypełnieniem wykonanym ze spieków ceramicznych o grubości 3,5 mm w czterech kolorach. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkie spieki ceramiczne posiadały dodatkowo od strony wewnętrznej podklejoną siatkę z tworzywa sztucznego. Kolory ramek aluminiowych elewacji zostały dobrane do kolorów spieków kwarcowych w ten sposób, aby mimo różnicy materiałowej oba elementy tworzyły jednolity obraz. Powierzchnia całkowita to ponad 2800 m2. Ściana osłonowa: systemu Aluprof MB-SR50N ze zróżnicowanymi typami listew  maskujących w zależności od miejsca występowania fasady. Drzwi i okna w systemie Aluprof MB-86. Łączna powierzchnia ślusarki aluminiowej to 5100 m2. Zastosowane szkło bazowe: Combi Neutral 70/35.

Może te obie powierzchnie nie robią wrażenia jeżeli chodzi o ich wielkość, ale wyzwaniem była trudność przy jej wykonywaniu wynikająca z bardzo dużej ich różnorodności oraz specyficznej bryły obiektu, wkomponowanej w istniejącą zabudowę. Stosowane technologie i posiadany park maszynowy wespół z posiadanymi umiejętnościami pozwalają firmie ALSAL realizować zamówienia klientów, zarówno przy zastosowaniu rozwiązań systemowych, jak i wysoce zindywidualizowanych specjalistycznych i często skomplikowanych projektów.

Świat Aluminium