Świat Aluminium
djmedia:143

Prefabrykowane fasady elementowe

Fasady elementowe to nowoczesne rozwiązanie, które stopniowo zyskuje coraz większą popularność – również w Polsce. Deweloperzy doceniają szybszy czas montażu i większy porządek na placu budowy; dobra organizacja pracy przekłada się na ostateczne koszty realizacji.  Firma Reynaers jest otwarta na potrzeby rynku, dlatego w swojej ofercie ma również systemy fasadowe pozwalające na prefabrykację. 

Prefabrykacja święci triumfy w budownictwie. Obejmuje to również systemy ścian osłonowych, zwłaszcza w przypadku dużych obiektów i wielkopłaszczyznowych fasad. Standardowo fasadę z profili aluminiowych tworzy się na placu budowy, łącząc ze sobą pionowe słupy i poziome rygle, a później montując przeszklenia. Fasady elementowe powstają inaczej: są konstruowane z gotowych, prefabrykowanych elementów. Na placu budowy składa się je jak klocki, mocując do konstrukcji budynku i do sąsiadujących modułów, co pozwala szybko zamknąć bryłę obiektu. Niepotrzebne są zewnętrzne rusztowania, bo prefabrykowane elementy fasady transportowane są na poszczególne piętra i montowane od wewnątrz. 


Fasada dobrze zorganizowana

Fasady elementowe mają wiele niezaprzeczalnych zalet, ale trzeba pamiętać, że ich cena jest wyższa niż w przypadku standardowej ściany słupowo-ryglowej. – Całkowite koszty częściowo wyrównuje krótszy czas montażu i brak wydatków na zewnętrzne rusztowania. Przy fasadach elementowych zdecydowanie łatwiej też zorganizować plac budowy, chociażby dlatego, że pozostaje mniej odpadów do zagospodarowania – mówi Michał Serzycki, Dyrektor Regionalny ds. Projektów w Reynaers Polska

System prefabrykacji ma również inną istotną zaletę. W przewidywalnych warunkach zakładu produkcyjnego wyjątkowo łatwo kontrolować jakość wszystkich połączeń, właściwe osadzenie szklanych tafli i uszczelnienie. Potencjalne błędy znacznie łatwiej wychwycić i od razu usunąć. 

djmedia:143


Rozwiązania optymalne

Firma Reynaers oferuje kilka ze swoich systemów w wariancie fasady elementowej – np. Curtain Wall 65-EF i Curtain Wall 86-EF. Po ustaleniu wszystkich szczegółów w ramach konkretnego projektu, w zakładzie produkcyjnym powstają poszczególne moduły, już razem z przeszkleniem. Gotowe elementy przewozi się na budowę. Systemy firmy Reynaers umożliwiają też rozwiązanie pośrednie: konstrukcję słupowo-ryglową konstruuje się na placu budowy, a dopiero potem wstawia się w nią prefabrykowane kasety z przeszkleniem. W ten sposób powstała np. fasada ratusza miejskiego w Wilnie. 


Prefabrykacja na zamówienie

Systemy fasad elementowych firmy Reynaers spełniają najwyższe standardy dotyczące wodoszczelności, hermetyczności, dźwiękoszczelności oraz odporności na obciążenie wiatrem. Dają też możliwość wyboru wariantów wzorniczych i odpowiedniego poziomu izolacji termicznej. Umożliwiają wykorzystanie elementów otwieranych, takich jak okna wychylne na zewnątrz czy wysuwane równolegle. Systemy można elastycznie dostosować do konkretnych potrzeb – specjaliści pracujący w Reynaers zawsze są gotowi przedstawić indywidualnie projektowane rozwiązania. 

Na świecie fasady elementowe Reynaers zastosowano między innymi w takich budynkach jak hotel Tykhe w Luandzie w Angoli, Four Season w Bahrajnie czy ratusz miejski w Wilnie. W Polsce fasadę elementową Reynaers można zobaczyć w budynku CENT (Centrum Nowych Technologii) Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Banacha w Warszawie.


Zalety fasad elementowych:

– szybszy czas montażu

– brak zewnętrznych rusztowań 

– mniej odpadów

– większy porządek na placu budowy

– mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów montażowych

– mniejsze zagrożenie wypadkami na budowie

 

Świat Aluminium

Świat Aluminium