Aluminium jest materiałem niezwykle plastycznym oraz uniwersalnym, dlatego jego stopy i profile znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Metal ten jest w stanie spełnić nawet najbardziej rygorystyczne wymagania, co pozwala mu zdobywać coraz bardziej powszechne uznanie wśród klientów z branży medycznej.
Aluminium jest materiałem najczęściej stosowanym do produkcji profili okiennych, fasadowych i drzwiowych oraz w przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym. Ciągle rozwijający się proces produkcji i prowadzone zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie kontrole jakości sprawiają jednak, że materiał ten wykorzystywany jest również w rynkach dostępnych tylko dla niektórych materiałów.
Wymagający klienci
Aluminium posiada szereg zalet technicznych, które powodują, że jest w stanie spełnić niezwykle ostre wymagania określone dla sprzętu i urządzeń medycznych, polegające m.in. na uzyskaniu wąskiego zakresu tolerancji. Jest nietoksyczne i wytrzymałe, ale przede wszystkim nie rdzewieje, co stanowi obligatoryjny do spełnienia wymóg dla przedmiotów wymagających częstej sterylizacji.
– Klienci z branży medycznej poszukują najczęściej specyficznych komponentów metalowych, dlatego szczególnie cenią plastyczność aluminium. Dzięki łatwej obróbce i szerokiemu wachlarzowi wykończeń materiał ten można dostosować nawet do najbardziej skomplikowanych zamówień, nie tracąc przy tym nic na jego jakości – mówi Michał Karbowy z firmy Hydro Extruded Solutions Poland.
Z uwagi na powyższe właściwości materiał ten jest powszechnie wykorzystywany w wyposażeniu szpitali i klinik. Profile aluminiowe stosowane są m.in. przy produkcji łóżek szpitalnych – na konstrukcji i barierkach zapobiegających wypadnięciu – i unitów dentystycznych, wykonanych ze stopów aluminium, które dzięki doskonałemu wyważeniu nie wymagają przytwierdzania ich do podłoża. Aluminium swoje zastosowanie znalazło także przy wykończeniu kabin rentgenowskich i stacji dializ.
Dzięki swojej niskiej masie (aluminium jest trzy razy lżejsze od stali i miedzi) aluminium pozwala na obniżenie wagi produktu, dlatego jest głównym materiałem stosowanym przy tworzeniu sprzętów rehabilitacyjnych. Z uwagi na lekkość i wytrzymałość tego metalu, szczególnie pożądanym towarem są wózki inwalidzkie oraz chodziki i balkoniki, do których elementy konstrukcyjne dostarcza firma Hydro Extruded Solutions Poland.
Niezniszczalny materiał
Co więcej, aluminium to materiał, który można w całości poddać recyklingowi i przetworzyć na nową generację produktów. W cyklu użytkowania aluminium może być wykorzystywane do wyrobu produktów praktycznie bez końca, a jego unikalne właściwości w żaden sposób nie ulegają zmianie. Długa żywotność produktów wykonanych z aluminium przyczynia się do tego, że około 75% wszystkich wytworzonych dotąd zasobów nadal znajduje się w eksploatacji.
Potencjał aluminium wciąż nie został wykorzystany w wielu branżach i zapotrzebowanie na ten materiał rośnie z roku na rok. Choć jego globalna produkcja wynosi obecnie około 58 milionów ton – co czyni go drugim po żelazie najczęściej stosowanym metalem – według prognoz International Energy Agency między rokiem 2003 a 2030 zapotrzebowanie na aluminium zwiększy się o ponad 50 procent.