Świat Aluminium

Zielone rozwiązania i aluminium vs globalna urbanizacja

Czynniki kulturowe, ekonomiczne oraz demograficzne sprawiły, że w ostatnich latach ludzie coraz chętniej migrowali do dużych miast, szczególnie w państwach wysoko rozwiniętych. Według prognoz ONZ, w 2030 urbanizacja obejmie ok 5 miliardów ludzi. O ile przeprowadzka w poszukiwaniu lepszych zarobków i szansy na rozwój ma swoje plusy, to niestety dynamiczny rozrost metropolii ma negatywny wpływ na środowisko. Na ten moment trudno wiec zapobiec powstawaniu „betonowych dżungli”. Jeśli jednak decydujemy się na rozbudowę – warto budować odpowiedzialnie, pamiętając, że dobór odpowiednich materiałów może mieć bardzo duży wpływ na lokalny mikroklimat. Tu z pomocą przychodzi niezawodne aluminium.

Osoby migrują ze wsi do miast z troski o swoją przyszłość. Związany z tym boom budowlany niestety negatywnie odbija się na środowisku. Problemy z oczyszczaniem ścieków, gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza w związku z dużą emisją spalin i zmniejszaniem powierzchni terenów zielonych, degradacja gleby, hałas – to tylko część zagrożeń, wynikających z gwałtownego rozwoju miast.

EKOnomiczne i EKOlogicznie – zielone dachy i panele solarne

Warto, aby inwestorzy na etapie projektu nowego biurowca lub bloku równie przyszłościowo podchodzili do czynników ekonomicznych, jak i ekologicznych. Na szczęście, dzięki nowoczesnej technologii, połączenie tych dwóch elementów przestaje być abstrakcją. Troska o środowisko stała się popularnym kierunkiem – architekci oraz projektanci coraz częściej i chętniej sięgają po rozwiązania, które minimalizują negatywny wpływ na ekosystem.

Bardzo wyraźnym trendem w budownictwie komercyjnym XXI wieku jest ekologiczne zagospodarowanie dachów. Coraz częściej pokrycia zmieniają się w ogrody. Dzięki instalacji odpowiednich warstw możemy stworzyć idealne warunki do uprawy roślin. Takie rozwiązanie to nie tylko znakomita przestrzeń rekreacyjna, ale także opłacalna od strony finansowej. Jednak „największym beneficjentem” tej innowacji jest lokalny mikroklimat. Zielone dachy łagodzą efekt tzw. Miejskiej Wyspy Ciepła. Temperatura mierzona nad takim dachem jest średnio niższa o 2 stopnie w porównaniu z tradycyjnym. Dodatkowo, dzięki roślinnej powierzchni, unikniemy tak intensywnego nagrzania jak w przypadku pokrycia bitumicznego (w skrajnych przypadkach może wynosić nawet 100 stopni Celsjusza).
Kolejnym dobrym trendem jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Coraz częściej możemy również zaobserwować na dachach panele solarne, które znacząco obniżają koszty za zużycie energii oraz redukują emisję CO2.
A jeśli mowa o innowacjach i ekologii, to nic dziwnego, że producenci konstrukcji do modułów fotowoltaicznych oraz stelaży zielonych dachów upatrzyli sobie aluminium jako materiał wręcz doskonały.

Aluminium – bohater, którego potrzebujemy

Trzykrotnie niższa waga niż w przypadku żelaza lub stali, która nie wpływa na wytrzymałość materiału. Wysoka elastyczność, pozwalająca na formowanie z niego dowolnych kształtów. Odporność na korozję. Aluminium posiada wszelkie właściwości, które sprawiają, że idealnie nadaje się do zastosowania w „zielonych rozwiązaniach”.

Wykorzystanie tego surowca jedynie na dachach byłoby sporym marnotrawstwem. Aluminiowe elementy o określonych kształtach są wykorzystywane jako podstawa większych konstrukcji, takich jak m.in. listwy aluminiowe, stanowiące podstawę do wyciskania profili dla budownictwa. Typowym zastosowaniem takich produktów jest stolarka okienna i drzwiowa.Tym, co dodatkowo wyróżnia aluminium jako materiał przyjazny środowisku jest to, że może być on poddawany procesowi recyklingu niemal nieograniczoną ilość razy, nie tracąc przy tym na jakości. Zużycie energii podczas przetworzenia jest o 95% mniejsze niż w przypadku wytworzenia aluminium pierwotnego. Producenci zapewniają, że cały czas wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku, oferując coraz to nowsze i bardziej ekologiczne rozwiązania.

– Do naszej oferty wprowadziliśmy nowe propozycje: Hydro REDUXA – certyfikowane, niskoemisyjne aluminium o maksymalnym śladzie węglowym wynoszącym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium oraz Hydro CIRCAL będące gamą najwyższej jakości produktów z aluminium składającego się co najmniej w 75% z odpadów poużytkowych pochodzących z recyklingu – opowiada o nowościach Katarzyna Piekarska, Dyrektor Sprzedaży East Europe w firmie Hydro, jednej z wiodących firm zajmujących się produkcją profili aluminiowych.

EcoDesign – bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie

Hydro Extrusion Poland od wielu lat kładzie nacisk na maksymalne ograniczenie wpływu przemysłu na środowisko. Efektem tego jest wdrożenie przez firmę koncepcji Hydro EcoDesign.
– To narzucenie sobie coraz bardziej restrykcyjnych procedur oraz wymagań – na każdym etapie życia produktu: od wyciskania profili, przez anodowanie, fabrykację, aż po profesjonalne doradztwo techniczne. Wybierając współpracę z Hydro EcoDesign otrzymujemy nie tylko bezpieczne rozwiązania aluminiowe zgodne z międzynarodowymi normami i przepisami, lecz przede wszystkim wsparcie ekspertów marki Hydro już na wczesnym etapie projektowym – mówi Katarzyna Piekarska, Dyrektor Sprzedaży East Europe w firmie Hydro.
Choć aluminium jest powszechnie używane w wielu branżach, to właśnie sektory motoryzacyjny, budowlany oraz wnętrzarski są najmocniej związane z urbanizacją. Wdrożone przez nie zmiany będą niosły za sobą ogromną korzyść dla środowiska. Jeśli zależy nam na jak najlepszych warunkach życia, warto myśleć przyszłościowo, ponieważ pewnych zmian już nie da się zatrzymać – np. tych klimatycznych.

Świat Aluminium