Świat Aluminium

Czas aluminium nadchodzi

W dziejach świata okres dominacji ma już za sobą kamień, brąz czy żelazo. Pora na aluminium – materiał nie tylko o szerokim zastosowaniu, ale przede wszystkim przyjazny dla środowiska. Hydro, globalny producent tego surowca, od lat specjalizuje się w dostarczaniu proekologicznych, aluminiowych rozwiązań. I nie mówi w tym temacie ostatniego słowa. Epoka aluminium dopiero nadchodzi.

Naturalnie, że aluminium

Aluminium jest pierwiastkiem powszechnie występującym w przyrodzie, a jego naturalne zasoby są całkiem spore. A mogą być jeszcze większe, jeśli zostanie wykorzystany potencjał tego surowca z recyklingu. Uzyskane w ten sposób aluminium nic nie traci ze swoich właściwości. Co więcej, w procesie recyklingu dochodzi do zaledwie kilku procent ubytku materiału. Nic dziwnego, że aluminium nazywane jest „długowiecznym”. Aż 75% pozyskanych zasobów znajduje się w ciągłym użyciu.


Tak dla recyklingu

Za wtórnym odzyskiwaniem aluminium stoją też inne przesłanki. Recykling aluminium wiąże się z wykorzystaniem zaledwie 5% energii, która normalnie potrzebna jest do produkcji pierwotnego metalu. Korzyść energetyczna jest zatem widoczna gołym okiem. Poza tym w ten sposób dochodzi do redukcji gazów cieplarnianych, co przeciwdziała z kolei zachodzącym zmianom klimatu.


Zgrany duet

Hydro to nie tylko firma dostarczająca aluminiowe rozwiązania. Jak sama nazwa wskazuje, w jej historii dużą rolę odegrała woda. Najpierw w 1906 roku firma wybudowała w Norwegii elektrownię wodną, aby zaopatrywać w ten sposób swoją pierwszą fabrykę azotanu potasu. A pięćdziesiąt lat później, w 1963 roku, otworzyła swoją pierwszą fabrykę aluminium zasilaną energią wodną.

Podkreślmy, że produkcja aluminium wiąże się z dużymi wydatkami energetycznymi, dlatego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr czy słońce. Zakład, który do produkcji aluminium wykorzystuje węgiel, emituje do atmosfery pięciokrotnie wyższe stężenie CO2 niż przedsiębiorstwo korzystające z wyżej wymienionych odnawialnych źródeł.


W przyjaźni ze środowiskiem

Wydatki poniesione na zakup droższego surowca, jakim jest aluminium, niosą za sobą pozytywny wpływ na środowisko i długofalowe korzyści. Na przykład wykorzystanie aluminium w motoryzacji obniża masę całkowitą pojazdów nawet o 20%, a to z kolei przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i tym samym spadek emisji CO2. Wykorzystanie aluminium przy budowie różnych konstrukcji architektonicznych obniża masę takich obiektów, dzięki czemu stają się lżejsze chociażby od konstrukcji stalowych. W ten sposób kompozycja okazuje się mniej obciążająca dla środowiska. Cieszę się, że działania podejmowane przez Hydro sprzyjają ochronie środowiska i klimatowi. – mówi Katarzyna Piekarska, Dyrektor Sprzedaży w Hydro Extrusion Poland.

Podsumowując, w przypadku aluminium równie istotne co parametry fizyczne, okazują się właściwości ekologiczne. W obecnej sytuacji klimatycznej warto ten potencjał wykorzystać. Epoka aluminium nadchodzi.

Świat Aluminium

Dodaj komentarz

Instagram

Invalid OAuth access token.

Znadź nas

Skontaktuj się z nami! Uwielbiamy poznawać ciekawych ludzi i zawierać nowe przyjaźnie.

Most discussed