Smaller Default Larger

Peter BlijweertemW połowie marca miałam przyjemność spotkać się z Petrem Blijweertem, właścicielem BLYWEERT ALUMINIUM, podczas jego pobytu w Warszawie. Poprosiłam Go o chwilę rozmowy.

– IRM: Peter, jaka jest Twoja historia związana z aluminium?

– PB: Moja historia zaczęła się, kiedy miałem 18 lat i zacząłem pracę w Belgii. Potem rozwinąłem się i założyłem własne firmy w Belgii, Francji i w Holandii, a na końcu także w Polsce. Rozwijałem swoją działalność w produkcji systemów aluminiowych okien, drzwi i fasad. Po jakimś czasie podjąłem decyzję o sprzedaży firmy. Do aluminium powróciłem 6 lat temu jako BLYWEERT ALUMINIUM.

Peter Blijweertem

– IRM: Dlaczego wybrałeś właśnie aluminium jako produkt do działalności biznesowej?

– PB: Dlaczego aluminium? Pewnie dlatego, że wcześniej pracowałem z moim ojcem właśnie w firmie produkującej aluminiowe okna i drzwi. Zauważyłem, że to dobry interes, wobec tego opuściłem ojca i zacząłem pracować na swój własny rachunek we wspomnianej firmie.

– IRM: Można powiedzieć, że miałeś „aluminiowe” korzenie…

– PB: Tak, tak. Miałem dobrą bazę w aluminium.

– IRM: Peter, jak znajdujesz aluminiowy rynek w Europie teraz, kiedy mówi się o kryzysie?

– PB: Myślę, że ostatnio mieliśmy sporo dowodów, że aluminium ma się dobrze. W przeszłości mieliśmy tylko drewniane, stalowe oraz okna PCV. To przez wiele lat dominowało w produkcji stolarki okiennodrzwiowej. Aluminium wkraczało na ten rynek i jego zużycie zwiększało się. Udoskonalano rozwiązania techniczne profili aluminiowych. Ostatnio w BLYWEERT ALUMINIUM udało się nam wyprzedzić konkurencję, dlatego, że  największy udział ma zastosowanie profili PCV, ale daje się zauważyć wzrost zastosowania aluminium w produkcji okien w tych budynkach. Myślę, że ten kierunek będzie się rozwijał w Polsce tak, jak to mieliśmy w Belgii. Zaprojektowaliśmy nowy system OLYMPIA, gdzie osiągnęliśmy najlepsze parametry UV. Udało się nam uzyskać 0.8, co jest oczywiście znakomitym wynikiem. Myślę, że w przyszłości w przypadku budynków przemysłowych, a także mieszkalnych, aluminium będzie wiodącym materiałem w produkcji okien, drzwi i oczywiście fasad. W Polsce w obiektach mieszkaniowych wciąż  największy udział ma zastosowanie profili PCV, ale daje się zauważyć wzrost zastosowania aluminium w produkcji okien w tych budynkach. Myślę, że ten kierunek będzie się rozwijał w Polsce tak, jak to mieliśmy w Belgii.

...cały wywiad przeczytają Państwo w Świecie Aluminium nr 1/2 2013